Do knižního světa s Kultem a Arnoštem Goldflamem

Zveřejněno
Měsíc utekl jako voda a je tu nový KULT!, který se tentokrát spojil s Arnoštem Goldflamem. Čeká vás opět množství recenzí na knižní i filmové novinky. Celým únorovým číslem se proplétá jedno stěžejní téma – Božena Němcová. Připravili jsme pro vás spoustu rozhovorů se zajímavými lidmi, nefalšovaným Brňákům nabídneme doušek hantecu a nakonec se společně vrhneme na záchranu naší kultury.

Přestože Arnošta Goldflama známe z divadelních prken nebo jako filmového herce, jenž zářil v komedii Dědictví aneb Kurvahošigutntág nebo pohádce Lotrando a Zubejda, zpovídali jsme ho převážně z pohledu literárního. Je totiž také spisovatelem a brzy mu vyjde nová kniha Hlavně o mamince.

Co se týče audiovize, tentokrát se rozloučíme se seriálem Vikingové a z českého seriálového rybníčku se zaměříme na novou čtyřdílnou minisérii České televize Božena. Pro milovníky muzikálů a komedií pod širým nebem si Městské divadlo Brno připravilo od května bohatý program. Naopak olomoucké Divadlo Tramtarie pojalo pandemii výhradně s humorem, a tak vyprodukovalo zpěvem a pohybem vylepšenou stand-up comedy Láska za koronu.

Jelikož je Božena Němcová klíčovým tématem únorového čísla, propašovali jsme ji i do hudební rubriky. Vyzpovídali jsme kapelu Lucrezia Borgia, která největší literární díla Němcové oživila ve svém videoklipu. Knižní recenze tentokrát doplníme rozhovorem s etnografkou Markétou Palowskou, jež je rovněž dlouhodobě uchvácena naší nejznámější literátkou. A aby toho nebylo málo, čeká vás také recenze audioknihy Božena Němcová.

Pro rodilé Brňáky je připraven rozhovor s Jindrou Eliášem, brněnským moderátorem a prvním moravským diskžokejem, jehož zásluhou vznikl projekt Malé principál. Vaše jazykové obzory rozšíří také povídka z pera hantecového matadora Honzy Žanka Hlaváčka.

Pokud milujete kulturu tolik jako my, rozhodně věnujte pozornost projektu Milujeme kulturu, nyní aktivnějšímu a potřebnějšímu než kdy dřív. Jak můžete podpořit kulturu a bojovat proti jejímu zakrnění? Únorový KULT! má pro vás několik praktických tipů i vzkaz od Míši Rotterové, moderátorky rádia Krokodýl.

Kontakt

Ing. Michaela Petráková
+420 604 772 964
redakce@kult.cz

Ke stažení:

podobné zprávy

K záchraně Arnoldovy vily jsme zase o krok blíž

Muzeum města Brna právě podepsalo partnerskou smlouvu s Národním muzeem umění, architektury a designu v Oslo o spolupráci na projektu „Centrum dialogu – záchrana a rehabilitace Arnoldovy vily“. Naplňuje se tak jedna z důležitých podmínek k získání grantu z Finančních mechanismů EHP/Norsko.

Příběh Dr. Emila Háchy ožije v Divadle D21

Divadlo D21 připravuje další, v pořadí již třetí premiérový titul v rámci letošní „české“ sezóny nazvané „Zemský ráj to napohled“. Jedná se o autorskou inscenaci Emil čili o Háchovi osvědčeného režijně-dramaturgického tandemu Jakub Vašíček – Tomáš Jarkovský, kteří se stálému publiku D21 představili již v roce 2018 – rovněž autorskou inscenací CLOUD. Jinak působí ve vedení královéhradeckého Divadla Drak. Kdo jejich tvorbu trochu zná, tomu musí být jasné, že ani v případě aktuálně připravované inscenace o Emilu Háchovi nepůjde o nějaký nudný, málem učebnicový portrét nebo obyčejnou „suchou činohru“…

Březen měsíc čtenářů 2021

I v této složité době Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR vyhlašuje dvanáctý ročník akce Březen – měsíc čtenářů. Logo BMČ pro vaši potřebu si můžete stáhnout z goo.gl/YHQew. SKIP pro tuto akci vydává krásný plakát, který si můžete vyzvednout v krajských knihovnách. Za pomoc s distribucí plakátů všem krajským knihovnám velmi děkujeme. Tento rok bude hlavním komunikačním tématem v českých knihovnách udržitelnost. V České republice vznikla v roce 2019 pracovní skupina Udržitelnost v knihovnách. Jejím cílem je prozkoumat role českých knihoven v naplňování cílů udržitelného rozvoje a pomoci jim je rozvíjet, prohlubovat a komunikovat veřejnosti i zřizovatelům.

Rubriky
Štítky
INZERCE / PODPORA