První Čech, který sám pěšky a stopem projel Hedvábnou stezku

Zveřejněno
Cestovatel a dobrodruh Martin Půlpán vystupující pod pseudonymem Lost Czech Man, se stal oficiálně prvním Čechem, který sám, po zemi, a během jedné souvislé cesty, zdolal legendární karavanní trasu z Evropy do Číny, známou jako Hedvábná stezka. Jeho téměř čtyřicet tisíc kilometrů dlouhá expedice, která trvala více jak deset měsíců, byla v lednu zapsána do České databanky rekordů.

Dobrodružná cesta pardubického rodáka začala v říjnu roku 2018 v tureckém Istanbulu a dále pokračovala přes Írán, Arménii, Gruzii, Ázerbájdžán, Turkmenistán, Uzbekistán, Kyrgyzstán, Kazachstán a Tádžikistán až do Číny. Po tři sta jedenácti dnech na cestě dojel až do bývalého císařského města Si-an ve střední Číně, kde legendární karavanní trasa, po které se přepravovalo zboží mezi vzdálenými světy, končila. Na své pouti musel překonat vysoká pohoří, nekonečné pastviny, i vyprahlé pouště a nejdelší dobu strávil v Íránu, kde pobýval celkem tři měsíce.

Jeho trasa vedla i přes nebezpečná území, jakými je třeba Abcházie, neuznaná republika na břehu Černého moře, nebo Wakhanský koridor na hranici Tádžikistánu, Afghánistánu a Číny. Právě toto údolí je považováno za jednu z nefrekventovanějších drogových pašeráckých tras na světě. Nejníže položeným navštíveným místem byla oblast nedaleko čínského města Turfan, která leží sto padesát metrů pod hladinou moře. Nejvýše položeným bodem neobyčejné cesty pak byl průsmyk Ak-Baital v Tádžikistánu ve výšce čtyři tisíce šest set padesát pět metrů nad mořem.

Cesta po Hedvábné stezce skýtá i různé nástrahy ze strany počasí. V Geghamských horách v Arménii putoval cestovatel v mínus dvaceti stupních Celsia. Naopak v poušti Taklamakan nedaleko čínského města Turfan zaznamenal teplotu plus čtyřicet devět stupňů Celsia.

Samotnou Hedvábnou stezkou ovšem jeho cesta neskončila. Po téměř ročním putování z Evropy do Číny směřovaly jeho kroky do Hongkongu a Macaa, zvláštních územích Čínské lidové republiky, odkud se vydal objevovat jihovýchodní Asii. Ve Vietnamu, Laosu, Kambodži a Thajsku hledal nejenom tajemné chrámy ztracené v džungli, ale i malá etnika v neturistických horských oblastech. Po celkem roce a půl, kdy dobrodruh dojel bez použití letadel z Evropy až do Myanmaru, byla bohužel jeho cesta v březnu 2020 nedobrovolně ukončena.

O jedinečném putování po Hedvábné stezce vyjde na jaře roku 2021 kniha ve které čtenář nalezne ty nejzajímavější příběhy ze zapadlých míst mezi Evropou a Čínou. Dozvíte se například o tom, jak slaví kyrgyzští pastevci konec muslimského svatého měsíce Ramadánu, jak to vypadá v jedné z nejuzavřenějších zemí světa Turkmenistánu, jaké to je být zatčen v Abcházii, jaké to je spát na hranici s Afghánistánem nebo jak těžké je ustát osmi hodinový výslech na čínské hranici.

Pro ty, kteří nechtějí čekat na knihu, cestovatel Martin Půlpán nabízí všechny své zážitky postupně sepsané na internetových stránkách www.lostczechman.com nebo na facebookovém profilu Lost Czech Man.

Více informací o rekordu samotném naleznete na stránkách oficiální české knihy rekordů: https://www.dobryden.cz/rekordy/lide/prvni-cech-ktery-sam-pesky-stopem-projel-hedvabnou-stezku/

Kontakt

Karel Wolf
+420 605 561 417
karel.wolf@gmail.com

Ke stažení:

podobné zprávy

Kultovní rakouský román Zeď převede do online prostředí brněnské HaDivadlo

Původně plánovaná premiéra inscenace podle románu Marlene Haushoferové měla proběhnout na konci března. Vlivem přetrvávající pandemické situace se inscenátoři rozhodli v průběhu zkoušení projekt transformovat do online podoby – svému publiku přiblíží dílo Haushoferové prostřednictvím rozličných mediálních výstupů. Jednotlivé příspěvky budou postupně zveřejňovány na webu zed.hadivadlo.cz od 2. dubna do 6. června.

Hradecká Filharmonie volá abonentům a skládá novou sezónu

Filharmonie Hradec Králové od nového roku vrací částky za zrušené koncerty a s telefonáty přicházejí osobní příběhy jednotlivých návštěvníků. Život bez kultury je hlavně pro abonenty, kteří nevyužívají internet, náročný. Filharmonie ale i v této nejisté době plánuje a připravuje novou sezónu 2021/2022.

Cestovatel Sir Fogg znovu objede svět, tentokrát trolejbusem

Motorka, trabant, škodovka, … lidé objíždějí svět mnoha dopravními prostředky, ale vyrazit na cestu trolejbusem napadlo až brněnského dobrodruha a podnikatele Alberta Fikáčka. S týmem SirFogg.com koupil trolejbus, za pomoci dobrovolníků ho přestavuje a v létě chce vyrazit směr Vladivostok. Na výpravu se může připojit kdokoliv.

Rubriky
Štítky
INZERCE / PODPORA