HaDivadlo slaví 45 let!

Zveřejněno
Kultovní divadelní scéna připravila na 18. prosince oslavu svého významného výročí – 45 let od svého vzniku v roce 1974 v Prostějově. Původně Hanácké divadlo, které v 80. letech zakotvilo v Brně, otevře v den oslavy své dveře nejen všem bývalým i současným spolupracovníkům, ale i široké veřejnosti. K narozeninám mu zazpívá mimo jiné bývalá členka souboru – Monika Načeva.

Po začátcích v Prostějově, kde Hanácké divadlo sídlilo v secesním prostoru Národního domu architekta Jana Kotěry, se stalo součástí brněnského Státního divadla spolu se souborem tehdejšího Divadla na provázku. V Brně pak došlo ke změně názvu divadla a soubor postupně vystřídal několik působišť. Řada legendárních inscenací HaDivadla je spojena s Kulturním střediskem na Šelepově ulici, jiné s prostorem Kabinetu múz. Od roku 2004 sídlí HaDivadlo Alfa pasáži v centru Brna. Za 45 let svého fungování dalo HaDivadlo prostor a podporovalo v tvůrčím růstu mnoho výrazných osobností – od zakladatelů Svatopluka Vály a Arnošta Goldflama, přes dramaturga Josefa Kovalčuka, režiséry Břetislava Rychlíka či Davida Jařaba, až po herecké talenty – Pavla Lišku, Janu Plodkovou či Marka Daniela. Své fungování staví dodnes na výrazné autorské poetice a osobitém pohledu na svět. Jeho uměleckým šéfem je od roku 2015 režisér Ivan Buraj. 

Ve středu 18. prosince se od 17.30 hodin otevře divadlo všem spolupracovníkům i veřejnosti v rámci nejen vzpomínkového večera Let čtyřicetpět let. Komponovaný večer s otevřeným programem nabídne koláž z autorských textů Arnošta Goldflama, J. A. Pitínského či Cyrila Drozdy, volné projekční série fotografií i filmů ze společných let či upomínku prostějovských i předchozích brněnských působišť souboru. S kapelou zahraje Monika Načeva, také Václav Koubek, několik písní Jiřího Bulise přidá Dada Klementová a spol. a zazní i současná kapela Maruna pod vedením Jana Lepšíka a další hudební formace současných zaměstnanců a spolupracovníků divadla. „Stěžejním bodem večera má být zkrátka společné setkání a sdílení vzpomínek a zážitků,“ uvedla Anna Stránská, intendantka HaDivadla. 

Kontakt

Marie Rotnáglová
608 031 652
rotnaglova@hadivadlo.cz
podobné zprávy

K záchraně Arnoldovy vily jsme zase o krok blíž

Muzeum města Brna právě podepsalo partnerskou smlouvu s Národním muzeem umění, architektury a designu v Oslo o spolupráci na projektu „Centrum dialogu – záchrana a rehabilitace Arnoldovy vily“. Naplňuje se tak jedna z důležitých podmínek k získání grantu z Finančních mechanismů EHP/Norsko.

Příběh Dr. Emila Háchy ožije v Divadle D21

Divadlo D21 připravuje další, v pořadí již třetí premiérový titul v rámci letošní „české“ sezóny nazvané „Zemský ráj to napohled“. Jedná se o autorskou inscenaci Emil čili o Háchovi osvědčeného režijně-dramaturgického tandemu Jakub Vašíček – Tomáš Jarkovský, kteří se stálému publiku D21 představili již v roce 2018 – rovněž autorskou inscenací CLOUD. Jinak působí ve vedení královéhradeckého Divadla Drak. Kdo jejich tvorbu trochu zná, tomu musí být jasné, že ani v případě aktuálně připravované inscenace o Emilu Háchovi nepůjde o nějaký nudný, málem učebnicový portrét nebo obyčejnou „suchou činohru“…

Březen měsíc čtenářů 2021

I v této složité době Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR vyhlašuje dvanáctý ročník akce Březen – měsíc čtenářů. Logo BMČ pro vaši potřebu si můžete stáhnout z goo.gl/YHQew. SKIP pro tuto akci vydává krásný plakát, který si můžete vyzvednout v krajských knihovnách. Za pomoc s distribucí plakátů všem krajským knihovnám velmi děkujeme. Tento rok bude hlavním komunikačním tématem v českých knihovnách udržitelnost. V České republice vznikla v roce 2019 pracovní skupina Udržitelnost v knihovnách. Jejím cílem je prozkoumat role českých knihoven v naplňování cílů udržitelného rozvoje a pomoci jim je rozvíjet, prohlubovat a komunikovat veřejnosti i zřizovatelům.

Rubriky
Štítky
INZERCE / PODPORA