HaDivadlo slaví 45 let!

Zveřejněno
Kultovní divadelní scéna připravila na 18. prosince oslavu svého významného výročí – 45 let od svého vzniku v roce 1974 v Prostějově. Původně Hanácké divadlo, které v 80. letech zakotvilo v Brně, otevře v den oslavy své dveře nejen všem bývalým i současným spolupracovníkům, ale i široké veřejnosti. K narozeninám mu zazpívá mimo jiné bývalá členka souboru – Monika Načeva.

Po začátcích v Prostějově, kde Hanácké divadlo sídlilo v secesním prostoru Národního domu architekta Jana Kotěry, se stalo součástí brněnského Státního divadla spolu se souborem tehdejšího Divadla na provázku. V Brně pak došlo ke změně názvu divadla a soubor postupně vystřídal několik působišť. Řada legendárních inscenací HaDivadla je spojena s Kulturním střediskem na Šelepově ulici, jiné s prostorem Kabinetu múz. Od roku 2004 sídlí HaDivadlo Alfa pasáži v centru Brna. Za 45 let svého fungování dalo HaDivadlo prostor a podporovalo v tvůrčím růstu mnoho výrazných osobností – od zakladatelů Svatopluka Vály a Arnošta Goldflama, přes dramaturga Josefa Kovalčuka, režiséry Břetislava Rychlíka či Davida Jařaba, až po herecké talenty – Pavla Lišku, Janu Plodkovou či Marka Daniela. Své fungování staví dodnes na výrazné autorské poetice a osobitém pohledu na svět. Jeho uměleckým šéfem je od roku 2015 režisér Ivan Buraj. 

Ve středu 18. prosince se od 17.30 hodin otevře divadlo všem spolupracovníkům i veřejnosti v rámci nejen vzpomínkového večera Let čtyřicetpět let. Komponovaný večer s otevřeným programem nabídne koláž z autorských textů Arnošta Goldflama, J. A. Pitínského či Cyrila Drozdy, volné projekční série fotografií i filmů ze společných let či upomínku prostějovských i předchozích brněnských působišť souboru. S kapelou zahraje Monika Načeva, také Václav Koubek, několik písní Jiřího Bulise přidá Dada Klementová a spol. a zazní i současná kapela Maruna pod vedením Jana Lepšíka a další hudební formace současných zaměstnanců a spolupracovníků divadla. „Stěžejním bodem večera má být zkrátka společné setkání a sdílení vzpomínek a zážitků,“ uvedla Anna Stránská, intendantka HaDivadla. 

Kontakt

Marie Rotnáglová
608 031 652
rotnaglova@hadivadlo.cz
podobné zprávy

Světový unikát na Špilberku – nejstarší dochovaný reportážní snímek poprvé vystaven

10. června 2021 uplyne 180 let od pořízení fotografie – daguerrotypie Bedřicha Franze, jejíž originál vlastní ve svých sbírkách Muzeum města Brna. Na den přesně, kdy fotografie vznikla, bude k vidění v hranolové věži východního křídla hradu Špilberku, poté ji od 14. června nahradí novodobá daguerrotypie Zelného trhu, pořízená ze stejného místa jako v roce 1841.

Filharmonie Hradec Králové zve ke 44. sezóně

Koncert vysílaný v hlavním čase na ČT Art, natáčení pro nové album kapely Lucie, vzdělávací a osvětové minikoncerty volně dostupné na YouTube – to je letmý výběr aktivit, kterými Filharmonie Hradec Králové vyplnila dobu, kdy nemohla hrát pro obecenstvo ve svém sále. Na pozadí probíhala také příprava příští 44. sezóny. Některé neodehrané koncerty z té minulé jsou opět zařazeny, jiné budou uvedeny nově. Vznikla tak opět pestrá hudební paleta, kterou královéhradecká Filharmonie nabízí svým posluchačům. V těchto dnech běží prodej předplatného.

Umění domů – díla studentek a studentů FaVU v artotéce Moravské galerie v Brně

Fakulta výtvarných umění brněnské VUT navázala novou spolupráci s artotékou Moravské galerie v Brně. Artotéka, která nabízí veřejnosti příležitost k zapůjčení originálu uměleckého díla do soukromí vlastního bytu, do interiéru veřejné instituce či firemní kanceláře, bude kontinuálně rozšiřovat své řady o díla mladých studentek a studentů z FaVU.

Rubriky
Štítky
INZERCE / PODPORA