Městské divadlo Brno slaví 75 let své existence

Zveřejněno
Začátky působení druhé divadelní scény v Brně spadají do poválečného období, kdy skupina divadelníků, sdružených kolem tehdy pětadvacetiletého režiséra Milana Páska, získala licenci k provozování činoherní scény. Soubor začal působit v tehdejší Falkensteinerově, dnešní Gorkého ulici. Během krátké doby dvou let díky elánu, velkému nadšení a samozřejmě také hladu po českém divadle, odpremiérovalo tehdejší Svobodné divadlo 71 titulů. Nejúspěšnější inscenací se stala Manon Lescaut Vítězslava Nezvala, která byla zároveň 14. června 1945 první premiérou této scény.

Následující desetiletí byla ve znamení reforem, nových uměleckých koncepcí, ale také změn názvu divadla. Svobodné divadlo se mění na Městské a oblastní divadlo, chvíli hrozí i název po tehdejším ministru Zdeňku Nejedlém, až se divadelníkům podaří přesvědčit své nadřízené, že slavní dramatici Alois a Vilém Mrštíci se k Brnu hodí více. Tento název – Divadlo bratří Mrštíků – nesla druhá činoherní brněnská scéna po dlouhá léta, až se v 90. letech vrací k jednomu z prvních jmen – Městské divadlo Brno. Ve své historii prošlo divadlem mnoho slavných osobností. Je třeba zmínit prof. Rudolfa Waltera, dr. Libora Plevu, Antonína Kurše, Jana Fišera či Milana Páska. Novodobé dějiny jsou již spojeny se jménem Stanislava Moši, který se stává v 90. letech ředitelem. S jeho příchodem jsou spojeny velké změny – přestavba Činoherní scény na moderní divadelní prostor, a hlavně otevření Hudební scény v roce 2004.

Profesionalita a důslednost, inteligentní a umělecky náročný dramaturgický plán a v neposlední řadě i čiré nadšení z dobře vykonané práce, to jsou hlavní znaky, kterými se všichni, kdo pracují pod značkou Městského divadla Brno, vykazují. A že výsledky jejich úsilí jsou kvalitní a hodnotné, lze doložit značným množstvím odborných ocenění, které byly umělcům přiděleny.

Herci, herečky, ale i desítky dalších zaměstnanců či spolupracovníků, bez jejichž práce by se žádný divadelní zázrak nikdy nemohl zrodit, oceňují vstřícnou, jinde nebývalou atmosféru, která je vytvářena na bázi výsostné profesionality a vzájemné úcty. Pro mimořádné dramaturgické, produkční i interpretační kvality je Městské divadlo Brno nadále vnímáno jako jedna z nejvýznamnějších domácích i světových scén, se kterými se může srovnávat vskutku jen málo divadel na světě. To potvrzuje jak odborná kritika, tak diváci, kteří nám stále v hojné míře zachovávají svou přízeň, a právě díky nim jsme divadlem, které je průběžně vyprodáno.

Jubileum naší existence mimo jiné oslavíme i vydáním a slavnostním pokřtěním mimořádně významné knihy, která naváže na v roce 1996 vydanou výpravnou publikaci Zdeňka Srny Půlstoletí Městského divadla Brno, jež mapovala období let 1945–1995. Nyní vycházející unikátní publikace 75 let Městského divadla Brno tedy bude bilancovat další čtvrtstoletí našeho divadelního dialogu s publikem v Brně, České republice a v zahraničí. Naši tvorbu v letech 1995–2020 ve své fundované a čtivé studii shrne emeritní rektor JAMU, prof. Václav Cejpek. Jádrem knihy však budou zejména více než dvě stovky pečlivě vybraných fotografií, které budou dokumentovat naši inscenační žeň za poslední čtvrtstoletí. Jako jednu z hlavních povinností divadla totiž vnímáme i péči o jeho paměť. Divadelní práce je totiž – na rozdíl od jiných druhů umění – nejen krásná a naplňující, ale také, podobně jako lidský život, pomíjející. Kniha tak bude luxusním dárkem všem příznivcům Městského divadla Brno.

Oslavy 75. výročí od založení divadla se uskuteční v Divadelní dvoraně v sobotu 27. června od 10.00 hodin. Pro návštěvníky je připraven bohatý program, kterým budou provázet moderátoři Michal Isteník a Alan Novotný. V průběhu celého dne bude probíhat umělecký jarmark a charitativní bazárek Velvet Smile o.p.s., připraveny jsou také hry pro děti, od 11.00 hodin pak Aleš Slanina rozjede svou kuchařskou show a za pomoci diváků uvaří chutné pokrmy. Mezi 10. a 12. hodinou strávíte příjemné dopoledne u rozhlasového pořadu Zdeňka Junáka, který bude z Divadelní dvorany živě do svého vysílání přenášet Český rozhlas Brno a Český rozhlas Zlín. Chybět nebudou ani divácky velmi oblíbené prohlídky zákulisí, které budou probíhat v čase od 10.30 do 13.30 hodin. Průvodci divadelními zákoutími budou Jan Brožek, Jakub Przebinda, Viktor Skála, Stanislav Slovák, Jan Šotkovský a Pavla Vitázková. Čas mezi 12. a 14. hodinou zpříjemní vystoupení herců MdB, v jehož rámci například Radek Novotný a Markéta Pešková představí svůj pěvecký projekt „Ve dvou“. Ve 14.30 hodin se dalšího rozšíření dočká Chodník slávy, jehož barevné kachličky lemují naše divadelní budovy na Lidické ulici. Nově své ruce do betonu otisknou herci Michal Isteník a Jan Mazák, dirigent Karel Cón, scénograf Emil Konečný a dramaturg Jiří Záviš. Na tento slavnostní akt naváže křest výše zmíněné publikace, současně bude zahájena vernisáž k výstavě vytvořené speciálně k tomuto výročí a významné herecké osobnosti, jejichž umělecký život je spojen s naším divadlem, připojí své podpisy na Tabuli cti. Mezi jednotlivými slavnostními událostmi vystoupí Petr Gazdík a jeho Acoustic Band. V 17.00 hodin proběhne módní přehlídka kostýmů a celý program nakonec slavnostně v 18.00 hodin završí hodinový koncert sólistů MdB s živým orchestrem, kteří výběrem svých písní zmapují 15 let existence Hudební scény, jejíž výročí jsme si připomínali na začátku října 2019.

Přijďte s námi oslavit 75. výročí založení našeho divadla! Veškerý program, jehož režie se ujal Igor Ondříček, je zcela zdarma.

Kontakt

Kateřina Vižďová
+420 602 562 790
vizdova@mdb.cz

Ke stažení:

podobné zprávy

DJ SNAKE jako PUMA ambasador nových tenisek MIRAGE

Globální sportovní značka PUMA navázala partnerství s proslulým francouzským DJ a hudebním producentem Williamem Sami Étienne Grigahcine, známým jako DJ Snake, který se stane globálním ambasadorem nejnovější verze tenisek PUMA Mirage inspirovaných elektronickou taneční hudbou.

Divadlo Bolka Polívky do uší: nové epizody divadelních podcastů pobaví i potěší

Čekání na to, až bude opět možné usednout v hledišti a vychutnat si živé divadelní zážitky, si mohou příznivci Divadla Bolka Polívky krátit už od jara sérií podcastů. Ty dosavadní, které pro ně divadlo připravilo, nyní doplnily další dvě nové epizody: Příští zastávka: Divadlo Bolka Polívky a MALÉhRY KE KAFI. Poslechnout si je můžete na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, Youradio Talk nebo na YouTube kanálu divadla.

Večerníček Mlsné medvědí příběhy bude na obrazovkách končit, děti mohou s medvědy zdarma online vařit

Zatímco večerníček Mlsné medvědí příběhy na obrazovkách České televize skončí epizodou Zimní spánek ve čtvrtek 18. února, tvůrci příběhů o medvědech Nedvědovi a Miškovi nabízejí online
26 dvouminutových webizod Mlsné medvědí recepty. Chlupáči v nich prozrazují recepty na dobroty, které děti znají z jejich dobrodružství – v první epizodě večerníčku si Nedvěd například připravuje své oblíbené „medvědí špagety“ a ty jsou také prvním z Mlsných medvědích receptů.

Rubriky
Štítky
INZERCE / PODPORA