Městské divadlo Brno slaví 75 let své existence

Zveřejněno
Začátky působení druhé divadelní scény v Brně spadají do poválečného období, kdy skupina divadelníků, sdružených kolem tehdy pětadvacetiletého režiséra Milana Páska, získala licenci k provozování činoherní scény. Soubor začal působit v tehdejší Falkensteinerově, dnešní Gorkého ulici. Během krátké doby dvou let díky elánu, velkému nadšení a samozřejmě také hladu po českém divadle, odpremiérovalo tehdejší Svobodné divadlo 71 titulů. Nejúspěšnější inscenací se stala Manon Lescaut Vítězslava Nezvala, která byla zároveň 14. června 1945 první premiérou této scény.

Následující desetiletí byla ve znamení reforem, nových uměleckých koncepcí, ale také změn názvu divadla. Svobodné divadlo se mění na Městské a oblastní divadlo, chvíli hrozí i název po tehdejším ministru Zdeňku Nejedlém, až se divadelníkům podaří přesvědčit své nadřízené, že slavní dramatici Alois a Vilém Mrštíci se k Brnu hodí více. Tento název – Divadlo bratří Mrštíků – nesla druhá činoherní brněnská scéna po dlouhá léta, až se v 90. letech vrací k jednomu z prvních jmen – Městské divadlo Brno. Ve své historii prošlo divadlem mnoho slavných osobností. Je třeba zmínit prof. Rudolfa Waltera, dr. Libora Plevu, Antonína Kurše, Jana Fišera či Milana Páska. Novodobé dějiny jsou již spojeny se jménem Stanislava Moši, který se stává v 90. letech ředitelem. S jeho příchodem jsou spojeny velké změny – přestavba Činoherní scény na moderní divadelní prostor, a hlavně otevření Hudební scény v roce 2004.

Profesionalita a důslednost, inteligentní a umělecky náročný dramaturgický plán a v neposlední řadě i čiré nadšení z dobře vykonané práce, to jsou hlavní znaky, kterými se všichni, kdo pracují pod značkou Městského divadla Brno, vykazují. A že výsledky jejich úsilí jsou kvalitní a hodnotné, lze doložit značným množstvím odborných ocenění, které byly umělcům přiděleny.

Herci, herečky, ale i desítky dalších zaměstnanců či spolupracovníků, bez jejichž práce by se žádný divadelní zázrak nikdy nemohl zrodit, oceňují vstřícnou, jinde nebývalou atmosféru, která je vytvářena na bázi výsostné profesionality a vzájemné úcty. Pro mimořádné dramaturgické, produkční i interpretační kvality je Městské divadlo Brno nadále vnímáno jako jedna z nejvýznamnějších domácích i světových scén, se kterými se může srovnávat vskutku jen málo divadel na světě. To potvrzuje jak odborná kritika, tak diváci, kteří nám stále v hojné míře zachovávají svou přízeň, a právě díky nim jsme divadlem, které je průběžně vyprodáno.

Jubileum naší existence mimo jiné oslavíme i vydáním a slavnostním pokřtěním mimořádně významné knihy, která naváže na v roce 1996 vydanou výpravnou publikaci Zdeňka Srny Půlstoletí Městského divadla Brno, jež mapovala období let 1945–1995. Nyní vycházející unikátní publikace 75 let Městského divadla Brno tedy bude bilancovat další čtvrtstoletí našeho divadelního dialogu s publikem v Brně, České republice a v zahraničí. Naši tvorbu v letech 1995–2020 ve své fundované a čtivé studii shrne emeritní rektor JAMU, prof. Václav Cejpek. Jádrem knihy však budou zejména více než dvě stovky pečlivě vybraných fotografií, které budou dokumentovat naši inscenační žeň za poslední čtvrtstoletí. Jako jednu z hlavních povinností divadla totiž vnímáme i péči o jeho paměť. Divadelní práce je totiž – na rozdíl od jiných druhů umění – nejen krásná a naplňující, ale také, podobně jako lidský život, pomíjející. Kniha tak bude luxusním dárkem všem příznivcům Městského divadla Brno.

Oslavy 75. výročí od založení divadla se uskuteční v Divadelní dvoraně v sobotu 27. června od 10.00 hodin. Pro návštěvníky je připraven bohatý program, kterým budou provázet moderátoři Michal Isteník a Alan Novotný. V průběhu celého dne bude probíhat umělecký jarmark a charitativní bazárek Velvet Smile o.p.s., připraveny jsou také hry pro děti, od 11.00 hodin pak Aleš Slanina rozjede svou kuchařskou show a za pomoci diváků uvaří chutné pokrmy. Mezi 10. a 12. hodinou strávíte příjemné dopoledne u rozhlasového pořadu Zdeňka Junáka, který bude z Divadelní dvorany živě do svého vysílání přenášet Český rozhlas Brno a Český rozhlas Zlín. Chybět nebudou ani divácky velmi oblíbené prohlídky zákulisí, které budou probíhat v čase od 10.30 do 13.30 hodin. Průvodci divadelními zákoutími budou Jan Brožek, Jakub Przebinda, Viktor Skála, Stanislav Slovák, Jan Šotkovský a Pavla Vitázková. Čas mezi 12. a 14. hodinou zpříjemní vystoupení herců MdB, v jehož rámci například Radek Novotný a Markéta Pešková představí svůj pěvecký projekt „Ve dvou“. Ve 14.30 hodin se dalšího rozšíření dočká Chodník slávy, jehož barevné kachličky lemují naše divadelní budovy na Lidické ulici. Nově své ruce do betonu otisknou herci Michal Isteník a Jan Mazák, dirigent Karel Cón, scénograf Emil Konečný a dramaturg Jiří Záviš. Na tento slavnostní akt naváže křest výše zmíněné publikace, současně bude zahájena vernisáž k výstavě vytvořené speciálně k tomuto výročí a významné herecké osobnosti, jejichž umělecký život je spojen s naším divadlem, připojí své podpisy na Tabuli cti. Mezi jednotlivými slavnostními událostmi vystoupí Petr Gazdík a jeho Acoustic Band. V 17.00 hodin proběhne módní přehlídka kostýmů a celý program nakonec slavnostně v 18.00 hodin završí hodinový koncert sólistů MdB s živým orchestrem, kteří výběrem svých písní zmapují 15 let existence Hudební scény, jejíž výročí jsme si připomínali na začátku října 2019.

Přijďte s námi oslavit 75. výročí založení našeho divadla! Veškerý program, jehož režie se ujal Igor Ondříček, je zcela zdarma.

Kontakt

Kateřina Vižďová
+420 602 562 790
vizdova@mdb.cz

Ke stažení:

podobné zprávy

Chceme kulturně žít – spolek KULT iniciuje výzvu

Brněnský spolek KULT, z. s. mající za cíl podporu kultury a kulturního dění, přichází s novou veřejnou výzvou Chceme kulturně žít. Akce vyvrcholí v Den kulturní rozmanitosti, který připadá na 21. května (pátek), a přidat se může opravdu každý. Připojte se i vy a odhalte kousek kultury, která ve vás je.

Moravská galerie otevře 12. května, předvede Hlavu Medusy, Grand designéry i nové Rafany

Ve středu 12. května otevírá Moravská galerie své stálé expozice (nově s Hlavou Medusy) a aktuální výstavu Rajlich 100. Rafani představí nový díl S21E03 svého výstavního seriálu na vernisáži 20. května. Jurkovičova vila bude veřejnosti zpřístupněna 27. května zahájením výstavy Grand designérů Cen Czech Grand Design 2020 Eduarda Herrmanna a Matěje Coufala s názvem Design In You.

Peugeot 208: s benzinovým, dieselovým i elektrickým motorem

V době, kdy se různá auta navzájem stále více podobají, sází Peugeot 208 na mladistvý a atraktivní design, pokročilé technologie a neotřelý design interiéru. Jako jedno z mála městských aut na trhu navíc nabízí v jedné karoserii výběr ze tří druhů pohonu: záleží jen na vás, jestli zvolíte benzinový, dieselový, nebo elektrický motor.

Rubriky
Štítky
INZERCE / PODPORA