Hudba Znojmo bude!

Zveřejněno
Hudební festival Znojmo startuje za necelý měsíc. Pořadatelé připravují akci v plném rozsahu. 16. ročník Hudebního festivalu Znojmo se navzdory koronavirovým opatřením uskuteční v nezměněné podobě a v plném rozsahu. Je tak jedním z mála letních akcí, které se uskuteční v plánovaném termínu. V termínu 9. až 26 července se tak ve Znojmě a okolí odehraje více než 25 hudebních akcí. Ústředním tématem je prolnutí divadla a hudby. Podtitul zní „Hudba v divadle, divadlo v hudbě“.

Hudba Znojmo neposunuje termíny, ani neubírá akcí. Naopak

Letošní tradiční Hudba Znojmo bude sice plná nových zákonných povinností, ale i přesto jako jedni z mála v Česku připravují pořadatelé akci v plném rozsahu, tedy 17 dní koncertů, vystoupení, operních představení. Každý den alespoň jedna akce.

Až na výjimky účinkují samí Češi. „Neslevili jsme z úrovně a jsme na to hrdí, že jsme jako jedni z mála nechali festival připravovaný na červen všechny akce v plném rozsahu proběhnout. Budeme možná omezeni kapacitou, nebo budeme muset zajistit ochranné prostředky, ale jsme moc rádi, že po tak dlouhé době odloučení od kultury jsme to my a tým spolu Hudba Znojmo, který může lidem přinést hudební rozptýlení, jak jsou na něj z minulých ročníků zvyklí,“ řekl Jiří Ludvík, prezident festivalu.

Festival se zaměřuje především na klasickou hudbu, v programu lze nalézt i cimbálovou muziku, jazz a originální crossoverové programy. Mnoho akcí vzniká přímo na míru festivalu a nejsou jinde k vidění. Návštěvníci se mohou těšit na koncerty při svíčkách, objevování největšího libretisty dějin P. Metastazia, folklorní koncerty i akce pro děti.

Kompaktní dramaturgie přináší širokou škálu koncertů od komorních přes symfonické až po open-air akce a vlastní operní produkce, které připravuje festival každoročně jako letní stagiony ve spolupráci s Czech Ensemble Baroque.

Netradiční místa Znojma i jeho krásné okolí se tak v červenci stávají na tři týdny hudebním zážitkem pro každého návštěvníka.

Představení ve vlastní produkci také bude. Letos operní pantomima

Jedinečnost a unikátnost v celém kontextu českých hudebních festivalů je právě v opeře, tedy v unikátním nastudování scénického díla ve vlastní produkci, tedy přímo ve Znojmě a danému prostoru na míru. Festival by byl poloviční, kdybychom letos nemohli festivalový projekt nastudovat. Přípravy už dávno probíhají pod taktovkou Romana Válka. Obrovským překvapením je letos Arnošt Goldflam, který pro festivalovou operu připravil texty. „Fantastická, groteskní a občas i hororová podívaná s hudbou Michaela Haydna, blízkého přítele W. A. Mozarta a mladšího bratra Josepha Haydna. Ve snu se může stát cokoli – třeba i setkat jiskřivá taneční a operní hudba z pomezí baroka a klasicismu s vyprávěním proslulého herce a spisovatele Arnošta Goldflama. Režisér a mim Radim Vizváry se svým týmem nahradili původní scénář Haydnovy pantomimy scénářem novým, inspirovaným tentokrát Goldflamovými vzpomínkami a povídkami, které mají se sny opravdu mnoho společného. O vaše letní zasnění se postará osobně pan Arnošt Goldflam a spolu s ním ještě tři operní pěvci, pět mimů a Czech Ensemble Baroque Orchestra pod taktovkou Romana Válka,“ popsala připravované dílo produkční festivalové opery Tereza Sára Málková.

Další info

PETRA ŠTORKOVÁ, tisková mluvčí: „Postupujeme podle aktuálně platných nařízení, tedy neprodáváme více než 500 vstupenek a v maximální míře jsme zvolili venkovní varianty pro konání akcí. Prodáváme již vstupenky na všechny akce, letos se nám předprodej pochopitelně zpozdil. Letos dáváme prostor v našem programu zejména českým umělcům, jako je Pavel Šporcl, pěvkyně Jana Šrejma Kačírková, náš rezidenční orchestr Czech Ensemble Baroque, jedinečné audiovizuální dílo provede duo Kchun, dále v Uherčicích se o strhující zážitek postará Epoque Quartet nebo v národním parku Melody Boys. Letos více než kdy jindy rádi podpoříme české interprety, kteří teď mají na několik měsíců stopku v účinkování u nás i v zahraničí.“

JIŘÍ LUDVÍK, prezident festivalu: „Festival jsme připravovali po celou dobu karantény, chtěli jsme v případě, že bude možné pořádat akce, být s programem co nejblíže podobě, jak jsou návštěvníci každoročně zvyklí a jak jsme také původně zamýšleli. A to se podařilo. Akci máme v původním rozsahu a také ve stejném termínu. Chceme lidi potěšit skvělou hudbou, aby se odreagovali a užili si po měsících v karanténě trochu zábavy. Letní Znojmo je k tomu ideální místo. Žádnou akci jsme nezrušili, pouze jsme jednu akci museli přeložit ještě před jejím oficiálním zveřejněním. Velmi si přejeme a doufáme, že si lidé vstupenky koupí a vyrazí v červenci ve Znojmě až kulturou. Z pořadatelského hlediska to není lehká situace, ale my jsme optimisté a nadšenci, takže chystáme festival bez ohledu na situaci, ale v souladu se všemi opatřeními.“

Program 16. ročníku Hudebního festivalu Znojmo na www.hudbaznojmo.cz/program.

Kontakt

Petra Štorková
+420 606 029 286
press@hudbaznojmo.cz

Ke stažení:

podobné zprávy

Chceme kulturně žít – spolek KULT iniciuje výzvu

Brněnský spolek KULT, z. s. mající za cíl podporu kultury a kulturního dění, přichází s novou veřejnou výzvou Chceme kulturně žít. Akce vyvrcholí v Den kulturní rozmanitosti, který připadá na 21. května (pátek), a přidat se může opravdu každý. Připojte se i vy a odhalte kousek kultury, která ve vás je.

Moravská galerie otevře 12. května, předvede Hlavu Medusy, Grand designéry i nové Rafany

Ve středu 12. května otevírá Moravská galerie své stálé expozice (nově s Hlavou Medusy) a aktuální výstavu Rajlich 100. Rafani představí nový díl S21E03 svého výstavního seriálu na vernisáži 20. května. Jurkovičova vila bude veřejnosti zpřístupněna 27. května zahájením výstavy Grand designérů Cen Czech Grand Design 2020 Eduarda Herrmanna a Matěje Coufala s názvem Design In You.

Peugeot 208: s benzinovým, dieselovým i elektrickým motorem

V době, kdy se různá auta navzájem stále více podobají, sází Peugeot 208 na mladistvý a atraktivní design, pokročilé technologie a neotřelý design interiéru. Jako jedno z mála městských aut na trhu navíc nabízí v jedné karoserii výběr ze tří druhů pohonu: záleží jen na vás, jestli zvolíte benzinový, dieselový, nebo elektrický motor.

Rubriky
Štítky
INZERCE / PODPORA