Konec sledování filmů v izolaci, pojďte na Jeden svět

Zveřejněno
Sušice, 25. srpna 2020 – V březnu musel být festival Jeden svět Sušice z důvodu koronavirové krize zrušen. Organizátoři se však nevzdali a rozhodli se třetí ročník festivalu uspořádat v náhradním termínu. Na dokumentární filmy, diskuze a doprovodný festivalový program se můžete těšit od 10. do 12. září 2020. Festivalový tým tak lidem dává možnost po nekonečném sledování filmů v izolaci sdílet (nejen) filmové zážitky s ostatními diváky a hosty, odborníky na různá témata. Letošním hlavním tématem zůstává klimatická změna a její dopady na lokální krajinu. To vše a mnohem víc přinese pod mottem „až naprší a uschne“.

I přes změnu některých projekčních míst festival usiluje o to, aby byl dostupný co největšímu počtu diváků, protože právo na kulturu považuje za základní lidské právo. Zcela bez obav z přístupnosti tak diváci mohou dorazit do kina Sušice (Příkopy 178) a kavárny Café Amerika (Americké armády 85). „Hodláme využít atmosféry babího léta a umožnit návštěvníkům projekce na zajímavých místech, proto srdečně zveme také do volnočasového parku Pastvina: Jedlý park a Minizoo v Divišově, kde upozorňujeme, že povrch tvoří především tráva, takže pokud bude mít divák určité pochybnosti o bezbariérovosti místa právě pro něj, ať raději zavolá předem,“ doporučuje úvodem Sarah Huikari, hlavní koordinátorka festivalu Jeden svět Sušice.

Ekologické včelařství i svérázný humor členů jedné známé kapely

Ve čtvrtek zahájí celý festival v 19 hodin v sušickém kině oscarový snímek Země medu o divoké včelařce Atidže. Ten nabízí pohled nejen na mizející řemeslo v dechberoucích scenériích hornaté oblasti Severní Makedonie, ale je i silným podobenstvím o stavu naší civilizace. Do pofilmové debaty přijal pozvání včelař Oldřich Vojtěch, který již 25 let pracuje v Národním parku Šumava. „Pan Vojtěch je včelař tělem i duší. Má 30 včelstev, které obstarává bez rukavic a masky zcela přírodně bez užití jakéhokoliv plastu. V 990 m. n. m. mu jde ekologické včelaření jako po másle a setkání s ním je inspirativním zážitkem,“ říká Huikari. Projekce je součástí slavnostního zahájení a nebude chybět ani tematický raut. Ve stejný den, ale již v 15 hodin, by divákům neměl uniknout snímek Postiženi muzikou o zákulisí kapely The Tap Tap, v níž zpívají a hrají členové Jedličkova ústavu – lidé žijící s různými druhy diagnózy, ale také s rozličnými povahami a svérázným humorem. S pozváním do debaty souhlasila paní Jana Londinová, která v Jedličkově ústavu učila 20 let a byla u zrodu kapely The Tap Tap. „Jedná se o relaxovanou projekci s titulky pro neslyšící a nedoslýchavé a debata bude tlumočena do českého znakového jazyka. Film promítáme záměrně v odpoledním čase, aby byl přístupný studentům, seniorům a dalším lidem, pro které jsou večerní projekce z různých důvodů nepříjemné,“ vysvětluje Huikari.

V pátek 11. září čeká diváky od 20 hodin v Café Amerika portrét musherky Jany, která se vydává se psím spřežením na nejdelší závod v Evropě Finnmarksløpet. Filmu Lindy Kallistové Jablonské Psí láska dominují záběry podmanivé severské krajiny, ale točí se především kolem hlavní hrdinky a jejího životního stylu. Po dokumentu čeká návštěvníky doprovodný program s názvem Free hugs from husky, kterým návštěvníky provedou musheři Lukáš Hospr a Jan Kotiš. Ti během besedy představí část své psí smečky a ukáží sáně. 

Festivalová sobota přinese projekce, panelovou diskuzi, koncert i zábavu pro děti

Dění zakončí festivalová sobota, která se odehraje v permakulturním parku Pastvina: Jedlý park a Minizoo. Areál bude pro návštěvníky festivalu otevřen od 13:30, kdy můžou využít nabídky tematického menu. Od 15 hodin je pak čeká řecký snímek Když rajčata poslouchají Wagnera, který se zajímá o to, jak vrátit život do farmářského kraje, v němž zůstala už jen hrstka starousedlíků, kteří se snaží oživit pěstování místní odrůdy rajčat bez umělých hnojiv a pesticidů. Na projekci naváže od 16:30 hodin panelová diskuze s názvem Až naprší a uschne, jejímž ústředním tématem bude zadržování vody v krajině, biodiverzita, progresivní přístupy k hospodaření s půdou a ekologické farmaření. Rozmanité pohledy do debaty vnesou hydrobiolog Jindřich Duras, biolog Zdeněk Lerch a autor permakulturního jedlého parku a minizoo Pastvina Pavel Šašek.

Další info

Na závěr dne si návštěvníci nesmí nechat ujít hudební tečku Orloj snivců Jaroslava Kořána, hudební nástroj sestavený z nalezených kovových objektů. Součástí celého sobotního festivalového dění bude i dětský eko koutek, proto jsou vítáni také malí návštěvníci, které čeká procházka s lamou Amálkou, výroba včelích ubrousků, společná tvorba dětského jedlého parku nebo ukázka permakulturního pěstování.

Kontakt

Tereza Králová
+420 777 782 065
tereza.kralova@clovekvtisni.cz

Ke stažení:

podobné zprávy

Chceme kulturně žít – spolek KULT iniciuje výzvu

Brněnský spolek KULT, z. s. mající za cíl podporu kultury a kulturního dění, přichází s novou veřejnou výzvou Chceme kulturně žít. Akce vyvrcholí v Den kulturní rozmanitosti, který připadá na 21. května (pátek), a přidat se může opravdu každý. Připojte se i vy a odhalte kousek kultury, která ve vás je.

Moravská galerie otevře 12. května, předvede Hlavu Medusy, Grand designéry i nové Rafany

Ve středu 12. května otevírá Moravská galerie své stálé expozice (nově s Hlavou Medusy) a aktuální výstavu Rajlich 100. Rafani představí nový díl S21E03 svého výstavního seriálu na vernisáži 20. května. Jurkovičova vila bude veřejnosti zpřístupněna 27. května zahájením výstavy Grand designérů Cen Czech Grand Design 2020 Eduarda Herrmanna a Matěje Coufala s názvem Design In You.

Peugeot 208: s benzinovým, dieselovým i elektrickým motorem

V době, kdy se různá auta navzájem stále více podobají, sází Peugeot 208 na mladistvý a atraktivní design, pokročilé technologie a neotřelý design interiéru. Jako jedno z mála městských aut na trhu navíc nabízí v jedné karoserii výběr ze tří druhů pohonu: záleží jen na vás, jestli zvolíte benzinový, dieselový, nebo elektrický motor.

Rubriky
Štítky
INZERCE / PODPORA