Začíná festival ELBE DOCK. Představí nejlepší dokumentární debuty, výběr filmů z mezinárodních festivalů a neznámá místa v Ústí a Drážďanech

Zveřejněno
Dnes večer začíná v Ústí nad Labem třetí ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů ELBE DOCK, který se v sobotu přesouvá do Drážďan. Tématem letošního ročníku je manipulace – nejen filmová, ale i v reklamě, politice, v obraze a s ním, se střihem, ale i se samotným divákem.

“Rozpoznat rozdíl mezi skutečností  a manipulací je často obtížné i pro odborníky z filmu, médií, politiky a umění. V rámci doprovodného programu budeme vést debaty s vybranými odborníky na daná témata a ukazovat publiku, jak snadné je manipulovat a jak opatrní a kritičtí bychom měli být k okolnímu světu. ELBE DOCK je místem, kde se návštěvníci mohou zastavit, podívat se na filmy a dozvědět se něco nového nejen o dokumentu, ale i o místech, kde žijí,“ vysvětluje ředitel festivalu Filip Kršiak z festivalu ELBE DOCK. V rámci festivalu budou již po čtrnácté uděleny Ceny Pavla Kouteckého pro začínající dokumentaristy. Vyhlášení proběhne na balkóně kina Hraničář v pátek 4. září od 21 hodin. Slavnostním večerem bude provázet moderátorské duo známé především díky autorskému podcastu Buchty Ivana Veselková a Zuzana Fuksová z Radia Wave. O nejlepší dokumentární debut soutěží film Morava, krásná zem III, snímek Sólo, dokument Kiruna – překrásný nový svět, snímek Viva video, video viva a dokument FREM Viery Čakányové. Program vyvrcholí nedělním předáváním Cen ELBE DOCKu v Drážďanech. O nejlepším středoevropském dokumentárním debutu bude rozhodovat porota složená z pěti evropských producentek a filmařek.

Zahajovacím snímkem, který bude promítán dnes večer od 20:00 ve Veřejném sálu Hraničář, který se na následující dny stává festivalovým centrem, je Výhody cestování vlakem. Hraná prvotina španělského režiséra Aritze Morena vypráví příběh mladé ženy Helgy, která ve vlaku potkává psychiatra Ángela, experta na opravdu nezvyklé poruchy chování. Bizarní příběh plný černého humoru a schizofrenie zaznamenal úspěch nejen ve Španělsku, ale například i na festivalu v Tokiu. Snímek je uveden v rámci sekce Best of, která přináší první a druhé hrané celovečerní filmy, které měly úspěch na světových filmových festivalech.

Od 1. do 6. září festival obsadí nejen Veřejný sál Hraničář, ale i Kino Bárka a v rámci doprovodných programů i ústecký protiatomový bunkr a festivalovou maringotku neboli Česko-německou mobilní galerii, která byla v srpnu umístěna na Mírovém náměstí a nyní se přesouvá před Hraničář, kde bude sloužit jako prostor pro diskuze nebo koncerty. Mimo to se návštěvníci mohou těšit na prohlídku vizuálním smogem, která proběhne v Ústí i Drážďanech. Filmy a doprovodné akce je možné vybírat na webových stránkách festivalu, kde lze program procházet také podle data, nebo podle jednotlivých sekcí.
Mezinárodní festival ELBE DOCK je zaměřen na debutující tvůrce, které oceňuje v několika soutěžních kategoriích. O Ceně Pavla Kouteckého budou letos rozhodovat filmový režisér a scenárista Michal Hogenauer, jehož film Tambylles měl v roce 2015 premiéru na festivalu v Cannes, držitel Českého lva a Ceny české filmové kritiky za scénář k seriálu Hořící keř Štěpán Hulík, Nezávislá výtvarná kritička, kurátorka a autorka dokumentárních filmů o umění, která působila jako ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého Lenka Lindaurová a výtvarník a děkan Fakulty umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem Pavel Markus, který v současné době dokončuje videoinstalaci pro historický objekt rybího trhu v centru města Rijeka.

V porotě Ceny ELBE DOCK pro středoevropské dokumentární debuty zasedne pět žen. Producentka a  členka Filmového poradního sboru Kulturní nadace Svobodného státu Sasko Jana Endruschat, filmová producentka, která se podílela na filmu Všechny probdělé noci, který mimo jiné získal Cenu za nejlepší režii světového dokumentárního filmu na festivalu Sundance Marta Golba, filmová producentka a filmařka jejíž debut Forest zaujal v roce 2011 na festivalu Berlinale Agnes Horvath-Szabo, výkonná ředitelka a zakladatelka filmově-vzdělávacího festivalu pro mládež s názvem Young Film Fest Mária Môťovská, která se také produkčně podílela na filmu Dcera, který byl letos nominovaný na Oscara a producentka ve společnosti Frame Films, která vybírá dokumenty pro trh East Silver Market při Institutu dokumentárních filmů a pro dokumentární sekci při MFF Karlovy Vary Hana Blaha Šilarová.

V sobotu 5. září se festival přesouvá do Drážďan, kde v prostoru bývalého nákladového nádraží zahájí program film zesnulého režiséra Pavla Kouteckého Občan Havel. Po něm diváky čeká například film Naše malé Polsko režiséra Matěje Bobříka nebo slovenský film Hluché dny Pavola Pekarčíka. Večer vyvrcholí maratonem českého seriálu Česká soda. Kultovní pořad z devadesátých let posouval hranice divácké tolerance a je připomínkou nebývale nekorektního humoru.

Německá část festivalu bude slavnostně zakončena v neděli v 18:00 vyhlášením Ceny ELBE DOCKu a koncertem avantgardního violoncellisty a skladatele Štěpána Filípka. Poté následuje promítání filmů oceněných Cenou Pavla Kouteckého a Cenou ELBE DOCKu.

Další info

Praktické informace:

Festivalové centrum sídlí v prostorách kina Hraničář, kde si můžete zakoupit svoji diváckou akreditaci, která platí jako vstupenka na všechny festivalové akce a projekce. V budově sídlí také guest service ELBE DOCK, který slouží primárně festivalovým industry hostům. Kromě vydávání industry akreditací funguje jako infopoint ohledně ubytování a dopravy. Otevřeno má každý den až do pátku od 9:30 do 20:30

Dle aktuálních nařízení platí, že jsou roušky povinné mimo jiné také ve vnitřních prostorách kulturních zařízení v okamžiku, kdy návštěvnost akce přesáhne 100 osob.

Akreditaci si diváci mohou koupit v předprodeji skrze prodejní síť GoOut, nebo na místě,  za 300 Kč nebo se studentskou slevou za 150 KČ.

Kontakt

Nikola Páleníčková
+420 732 989 638
prrr@elbedock.cz

Ke stažení:

podobné zprávy

Chceme kulturně žít – spolek KULT iniciuje výzvu

Brněnský spolek KULT, z. s. mající za cíl podporu kultury a kulturního dění, přichází s novou veřejnou výzvou Chceme kulturně žít. Akce vyvrcholí v Den kulturní rozmanitosti, který připadá na 21. května (pátek), a přidat se může opravdu každý. Připojte se i vy a odhalte kousek kultury, která ve vás je.

Moravská galerie otevře 12. května, předvede Hlavu Medusy, Grand designéry i nové Rafany

Ve středu 12. května otevírá Moravská galerie své stálé expozice (nově s Hlavou Medusy) a aktuální výstavu Rajlich 100. Rafani představí nový díl S21E03 svého výstavního seriálu na vernisáži 20. května. Jurkovičova vila bude veřejnosti zpřístupněna 27. května zahájením výstavy Grand designérů Cen Czech Grand Design 2020 Eduarda Herrmanna a Matěje Coufala s názvem Design In You.

Peugeot 208: s benzinovým, dieselovým i elektrickým motorem

V době, kdy se různá auta navzájem stále více podobají, sází Peugeot 208 na mladistvý a atraktivní design, pokročilé technologie a neotřelý design interiéru. Jako jedno z mála městských aut na trhu navíc nabízí v jedné karoserii výběr ze tří druhů pohonu: záleží jen na vás, jestli zvolíte benzinový, dieselový, nebo elektrický motor.

Rubriky
Štítky
INZERCE / PODPORA