Kanárský projekt Šuhajky přivezl na CzechFest cimbálový soubor

Zveřejněno

Kanárský projekt Šuhajky pořádal k příležitosti oslav Dne vzniku samostatného československého státu CzechFest. Dvoutýdenní festival se konal na Kanárských ostrovech – Tenerife a La Palma. Během těchto dní se pořádaly koncerty s živou cimbálovou hudbou, workshopy a přednášky. Cílem projektu bylo přiblížit českou kulturu a hudbu Kanářanům i ostatním lidem, kteří žijí na Kanárských ostrovech.

Monika Srncová s projektem Šuhajky zorganizovala od 24. října do 5. listopadu CzechFest – dva týdny plné aktivit na ostrovech Tenerife a La Palma přibližovaly českou kulturu a hudbu jak Kanářanům, tak i dalším lidem žijících na těchto Kanárských ostrovech. „Tentokrát jsme přivezli cimbálový soubor Kyčera, který jsme poprvé představili kanárské komunitě i studentům hudební konzervatoře v Santa Cruz de Tenerife. Studenti se mohli seznámit s cimbálem a poslechnout si, jak zní česká cimbálová hudba. Téměř všichni si také mohli vyzkoušet na cimbál zahrát,“ vysvětluje Monika Srncová, houslistka, sopranistka a ředitelka projektu Šuhajky.

Z dalších aktivit, jako jsou menší koncerty a přednášky, vynikl hlavní koncert v univerzitním hudebním sále Paraninfo ve městě San Cristóbal de la Laguna. Tam zazněla populární hudba z regionů Moravy a Valašska v interpretaci české sopranistky Moniky Srncové a cimbálového souboru Kyčera. Návštěvníci koncertu měli také možnost naučit se a vyzkoušet si zatančit českou mazurku, která se totiž od té kanárské podstatně liší.

Závěr festivalu na Tenerife se věnoval etnologicko-cestovní přednášce ve spolupráci s kulturním oddělením nákupního centra El Corte Inglés v Santa Cruz de Tenerife. Na ostrově La Palma se konal koncert a mezikulturní setkání ve spolupráci s kulturním sdružením Nuevo Surco de Villa Mazo a Pitapalma, český exportér palmy pitahajya do České republiky, který již 4 roky tvoří významnou součást kanárské farmářské bio komunity.

Kromě kanárské a české veřejnosti se festivalu zúčastnili i němečtí obyvatelé, neboť podobnost jejich národního nástroje Hackbrett s českou cimbálovou hudbou tvoří mezi lidmi žijícími v zahraničí zvláštní nostalgické pouto.

“Díky Monice a projektu Šuhajky ma nase ceska komunita příležitost poslechnout si naživo skvělou českou muziku…” Renata, krajanka na Tenerife

“Moc pěkné a zajímavé. Ta hudba, hudební nástroje y kroje…Bylo to velmi zábavné.” Roberto, Španělský navstevnik

“Dozvěděla jsem se spoustu nových věcí o nasi historii a českých tradicích. Také jsem si zatančila mazurku. Ráda zopakuji! Dekuji.” Markéta, Krajanka na Tenerife

Přestože jsou Kanárské ostrovy vzdálené od pevninského Španělska, hrály důležitou roli ve vývoji ibero-americké kultury a politiky, což mělo vliv a dopad také na tu evropskou. V průběhu novodobé historie Kanárských ostrovů se mezi kanárskou populaci včlenilo mnoho zahraničních komunit, jako např. anglická, německá, italská a francouzská. Češi jsou oproti těm ostatním v menšině, ale mnoho z nich tvoří nedílnou součást kanárské kulturní a sociální sféry a tvoří mosty mezi oběma komunitami.

Další info

Projekt Šuhajky je vzdělávací a kulturní projekt tradičního i klasického žánru, který ve Španělsku více než 5 let podporuje a propaguje českou kulturu a hudbu. V jejím čele stojí Monika Srncová, která na Tenerife vystudovala konzervatoř a AMU v oboru housle a viola. Její další kulturní projekt výchovného rázu Canarias Origin přibližuje tradiční domorodnou hudbu a kulturu ostrovů siroke verejnosti i studentum spanelstiny a hispanistiky. V březnu 2023 se uskuteční již třetí přednáškové turné po CR a to v mestech Pardubice, Ceske Budejovice, Ostrava, Domazlice, Olomouc a Brno.

 

Zdroj foto: Šuhajky a Canarias Origin

Kontakt

Monika Srncová
+34 690 30 73 13
suhajky@email.cz

Ke stažení:

podobné zprávy

Brněnská podcastová platforma pro nezávislou hudbu rozšíří působnost celoevropsky

Rádio Ponava, které v srpnu oslaví první rok své existence, čeká rozšíření působnosti a další profesionalizace. Nový program a nová tvář a struktura tohoto “rádia” bude v rámci projektu “UFMC” vznikat ve spolupráci brněnské kavárny Ponava s hudební fakultou konzervatoře v Haagu, slovenským vydavatelstvím Hevhetia a polským festivalem Voicingers.

A je to tady! Hudební trailer ze života Marie Antoinetty ve vašem obýváku ke shlédnutí už teď.

Hudební trailer o Marii Antoinettě nahlíží do druhé poloviny 18. století. Zde tamějším dvorem přezdívaná „Madame Deficit“ ochutnává život ve všech jeho podobách. Dorty, odpolední čajové dýchánky v přírodě i vůně zakázaného milostné vzplanutí. Natáčení probíhalo v komplexu zámku Úsobí. Co všechno hudební trailer odkrývá a kde se dá už nyní zkouknout?

Zkraťte si čekání na Ježíška v Lužánkách

Kde si vykoledujete mikulášskou nadílku? Vyrobíte ozdoby, věnce a dárky? Kde zažijete vánoční atmosféru, zvyky, zpívání a vystoupení? Lužánecká pracoviště na několika místech v Brně nabízí program pro rodiny s dětmi od první adventní neděle až do příchodu Ježíška. Letos si užijete dokonce Medové Vánoce a celý prosinec i o vánočních svátcích si můžete zabruslit na Kluzišti Lesná!

Rubriky
Štítky
INZERCE / PODPORA