Monika Srncová s projektem Šuhajky zorganizovala od 24. října do 5. listopadu CzechFest – dva týdny plné aktivit na ostrovech Tenerife a La Palma přibližovaly českou kulturu a hudbu jak Kanářanům, tak i dalším lidem žijících na těchto Kanárských ostrovech. „Tentokrát jsme přivezli cimbálový soubor Kyčera, který jsme poprvé představili kanárské komunitě i studentům hudební konzervatoře v Santa Cruz de Tenerife. Studenti se mohli seznámit s cimbálem a poslechnout si, jak zní česká cimbálová hudba. Téměř všichni si také mohli vyzkoušet na cimbál zahrát,“ vysvětluje Monika Srncová, houslistka, sopranistka a ředitelka projektu Šuhajky.
Z dalších aktivit, jako jsou menší koncerty a přednášky, vynikl hlavní koncert v univerzitním hudebním sále Paraninfo ve městě San Cristóbal de la Laguna. Tam zazněla populární hudba z regionů Moravy a Valašska v interpretaci české sopranistky Moniky Srncové a cimbálového souboru Kyčera. Návštěvníci koncertu měli také možnost naučit se a vyzkoušet si zatančit českou mazurku, která se totiž od té kanárské podstatně liší.
Závěr festivalu na Tenerife se věnoval etnologicko-cestovní přednášce ve spolupráci s kulturním oddělením nákupního centra El Corte Inglés v Santa Cruz de Tenerife. Na ostrově La Palma se konal koncert a mezikulturní setkání ve spolupráci s kulturním sdružením Nuevo Surco de Villa Mazo a Pitapalma, český exportér palmy pitahajya do České republiky, který již 4 roky tvoří významnou součást kanárské farmářské bio komunity.
Kromě kanárské a české veřejnosti se festivalu zúčastnili i němečtí obyvatelé, neboť podobnost jejich národního nástroje Hackbrett s českou cimbálovou hudbou tvoří mezi lidmi žijícími v zahraničí zvláštní nostalgické pouto.
“Díky Monice a projektu Šuhajky ma nase ceska komunita příležitost poslechnout si naživo skvělou českou muziku…” Renata, krajanka na Tenerife
“Moc pěkné a zajímavé. Ta hudba, hudební nástroje y kroje…Bylo to velmi zábavné.” Roberto, Španělský navstevnik
“Dozvěděla jsem se spoustu nových věcí o nasi historii a českých tradicích. Také jsem si zatančila mazurku. Ráda zopakuji! Dekuji.” Markéta, Krajanka na Tenerife
Přestože jsou Kanárské ostrovy vzdálené od pevninského Španělska, hrály důležitou roli ve vývoji ibero-americké kultury a politiky, což mělo vliv a dopad také na tu evropskou. V průběhu novodobé historie Kanárských ostrovů se mezi kanárskou populaci včlenilo mnoho zahraničních komunit, jako např. anglická, německá, italská a francouzská. Češi jsou oproti těm ostatním v menšině, ale mnoho z nich tvoří nedílnou součást kanárské kulturní a sociální sféry a tvoří mosty mezi oběma komunitami.