Další připomínka významného rodáka: mapa GÖDEL @BRNO#VY ukazuje místa ovlivněná světovým matematikem

Zveřejněno
Významný brněnský rodák, největší logik všech dob, Kurt Gödel se dočkal mapy, která připomíná jeho odkaz a stopy v jihomoravské metropoli. V rodném městě zapomenutý, ve světě však oslavovaný velikán, již v loňském roce získal „svou“ uličku nedaleko ulice Pekařská.

Číslování nesoucí jméno brněnského rodáka je základem některých programovacích jazyků.  Jeho dílo je tak právem srovnáváno s Einsteinovou teorií relativity. Ostatně Albert Einstein byl jeho dlouholetý blízký přítel a kolega na univerzitě v Princetonu.

Díky této publikaci se Brňanům může vrýt do paměti nejen jméno tohoto génia, ale i jeho dramatický příběh. Samotná mapa pak čtenáře provází po místech, kde Gödel strávil dětství a kde vtiskl svůj odkaz. Jen málokdo například ví, že Fakulta informatiky se k tomuto „otci ajťáků“ hlásí na medaili fakulty, kterou nosí děkan při oficiálních obřadech,“ uvedl koordinátor propagace vědy a výzkumu Jihomoravského kraje Jiří Dušek, který stojí za námětem publikace.

Medailon Kurta Gödela a ztvárnění jeho odkazu v Brně je dílem Heleny Durdové, Jana Novotného, Jana Pavlíka, Jiřího Raclavského a Blaženy Švandové, kteří jsou členové Společnosti Kurta Gödela. Ta se věnuje uchovávání odkazu tohoto velikána a vysvětlování jeho přínosu světové vědě. V minulých letech se díky této společnosti například podařilo umístit Gödelovu bustu na jeho rodný dům v Pekařské ulici. Na začátku tohoto roku se také na Hvězdárně a planetáriu Brno uskutečnil první ročník prestižní mezinárodní konference na téma vědecké logiky nesoucí jeho jméno.

V udržování povědomí o tomto Brňanovi chceme pokračovat i nadále. Samotnou mapu dostanou například učitelé brněnských základních škol. V plánu je také umístění informační tabule nedaleko parku Studánka, kde si chlapec Kurt hrával. Nevzdáváme se ani myšlenky udělat hravou naučnou stezku s logickými úkoly,“ dodal Jiří Dušek.

Další info

Gödelův příběh

  • Narodil se v roce 1906 v Brně, v Pekařské ulici do významné německé rodiny
  • Doma mu přezdívali pan „Proč“
  • Byl samotářský génius, jehož věty o neúplnosti náleží k epochálním vědeckým objevům, jež mají pro matematiku obdobný význam jako Mendelovy zákony pro genetiku
  • V jeho prvním sešitu s počty se vyskytuje pouze jedna chyba
  • Kurtův tatínek byl jedním z prvních majitelů automobilu Chrysler v Brně
  • Kvůli svým stykům s Židy ho nacisté považovali také za Žida, ačkoli to nebyla pravda. Kvůli tomu však musel utéct z Vídně do Ameriky
  • Při příležitosti udělení Einsteinovy ceny v roce 1951 byl označen za největšího logika od dob Aristotelových
  • Byl blízký přítel Alberta Einsteina
  • Objevil, že Einsteinovy rovnice o neúplnosti připouštějí možnost cestovat v čase do minulosti
  • Celoživotní úzkost a paranoia vyústily ve strach z otravy. Ke konci života přestal téměř jíst. Umírá na podvýživu způsobenou poruchou osobnosti ve věku 71 let americkém Princetonu.

 

Mapa Gödel @Brno#Vy
Distribuováno zdarma na Hvězdárně a planetáriu Brno a ve VIDA! science centru
První výtisk: 5000 ks
Vydala Hvězdárna a planetárium Brno
Součást projektu Jihomoravský kraj fandí vědě
Námět: Jiří Dušek.

Autoři textů: Helena Durnová, Jan Novotný, Jan Pavlík, Jiří Raclavský, Blažena Švandová. Podklady: archiv Společnosti Kurta Gödela. Fotografie: Jiří Sláma, P. Vachůta, Muzeum města Brna, Richard Arens, Oskar Morgenstern, Alan Richards, A. G. Wightman (Shelby White and Leon Levy Archives Center, Institute for Advanced Study, Princeton, NJ, USA), Vysoké učení technické v Brně. Poděkování: Encyklopedie města Brna, Internetová encyklopedie dějin Brna, Společnost Kurta Gödela, o. s.

Mapa ke stažení zde
<https://www.hvezdarna.cz/tisk/MAPA_Kurt_na_furt.pdf?fbclid=IwAR3Izn085s9BrUYdDGITgUi7J6cjCxB6tV33P5dsAMm4gjgOwBHdG2UXCxI>

Kontakt

Jiří Dušek
+420 775 334 555
milujivedu@gmail.com

Ke stažení:

podobné zprávy

Chceme kulturně žít – spolek KULT iniciuje výzvu

Brněnský spolek KULT, z. s. mající za cíl podporu kultury a kulturního dění, přichází s novou veřejnou výzvou Chceme kulturně žít. Akce vyvrcholí v Den kulturní rozmanitosti, který připadá na 21. května (pátek), a přidat se může opravdu každý. Připojte se i vy a odhalte kousek kultury, která ve vás je.

Moravská galerie otevře 12. května, předvede Hlavu Medusy, Grand designéry i nové Rafany

Ve středu 12. května otevírá Moravská galerie své stálé expozice (nově s Hlavou Medusy) a aktuální výstavu Rajlich 100. Rafani představí nový díl S21E03 svého výstavního seriálu na vernisáži 20. května. Jurkovičova vila bude veřejnosti zpřístupněna 27. května zahájením výstavy Grand designérů Cen Czech Grand Design 2020 Eduarda Herrmanna a Matěje Coufala s názvem Design In You.

Peugeot 208: s benzinovým, dieselovým i elektrickým motorem

V době, kdy se různá auta navzájem stále více podobají, sází Peugeot 208 na mladistvý a atraktivní design, pokročilé technologie a neotřelý design interiéru. Jako jedno z mála městských aut na trhu navíc nabízí v jedné karoserii výběr ze tří druhů pohonu: záleží jen na vás, jestli zvolíte benzinový, dieselový, nebo elektrický motor.

Rubriky
Štítky
INZERCE / PODPORA