Další připomínka významného rodáka: mapa GÖDEL @BRNO#VY ukazuje místa ovlivněná světovým matematikem

Zveřejněno
Významný brněnský rodák, největší logik všech dob, Kurt Gödel se dočkal mapy, která připomíná jeho odkaz a stopy v jihomoravské metropoli. V rodném městě zapomenutý, ve světě však oslavovaný velikán, již v loňském roce získal „svou“ uličku nedaleko ulice Pekařská.

Číslování nesoucí jméno brněnského rodáka je základem některých programovacích jazyků.  Jeho dílo je tak právem srovnáváno s Einsteinovou teorií relativity. Ostatně Albert Einstein byl jeho dlouholetý blízký přítel a kolega na univerzitě v Princetonu.

Díky této publikaci se Brňanům může vrýt do paměti nejen jméno tohoto génia, ale i jeho dramatický příběh. Samotná mapa pak čtenáře provází po místech, kde Gödel strávil dětství a kde vtiskl svůj odkaz. Jen málokdo například ví, že Fakulta informatiky se k tomuto „otci ajťáků“ hlásí na medaili fakulty, kterou nosí děkan při oficiálních obřadech,“ uvedl koordinátor propagace vědy a výzkumu Jihomoravského kraje Jiří Dušek, který stojí za námětem publikace.

Medailon Kurta Gödela a ztvárnění jeho odkazu v Brně je dílem Heleny Durdové, Jana Novotného, Jana Pavlíka, Jiřího Raclavského a Blaženy Švandové, kteří jsou členové Společnosti Kurta Gödela. Ta se věnuje uchovávání odkazu tohoto velikána a vysvětlování jeho přínosu světové vědě. V minulých letech se díky této společnosti například podařilo umístit Gödelovu bustu na jeho rodný dům v Pekařské ulici. Na začátku tohoto roku se také na Hvězdárně a planetáriu Brno uskutečnil první ročník prestižní mezinárodní konference na téma vědecké logiky nesoucí jeho jméno.

V udržování povědomí o tomto Brňanovi chceme pokračovat i nadále. Samotnou mapu dostanou například učitelé brněnských základních škol. V plánu je také umístění informační tabule nedaleko parku Studánka, kde si chlapec Kurt hrával. Nevzdáváme se ani myšlenky udělat hravou naučnou stezku s logickými úkoly,“ dodal Jiří Dušek.

Další info

Gödelův příběh

  • Narodil se v roce 1906 v Brně, v Pekařské ulici do významné německé rodiny
  • Doma mu přezdívali pan „Proč“
  • Byl samotářský génius, jehož věty o neúplnosti náleží k epochálním vědeckým objevům, jež mají pro matematiku obdobný význam jako Mendelovy zákony pro genetiku
  • V jeho prvním sešitu s počty se vyskytuje pouze jedna chyba
  • Kurtův tatínek byl jedním z prvních majitelů automobilu Chrysler v Brně
  • Kvůli svým stykům s Židy ho nacisté považovali také za Žida, ačkoli to nebyla pravda. Kvůli tomu však musel utéct z Vídně do Ameriky
  • Při příležitosti udělení Einsteinovy ceny v roce 1951 byl označen za největšího logika od dob Aristotelových
  • Byl blízký přítel Alberta Einsteina
  • Objevil, že Einsteinovy rovnice o neúplnosti připouštějí možnost cestovat v čase do minulosti
  • Celoživotní úzkost a paranoia vyústily ve strach z otravy. Ke konci života přestal téměř jíst. Umírá na podvýživu způsobenou poruchou osobnosti ve věku 71 let americkém Princetonu.

 

Mapa Gödel @Brno#Vy
Distribuováno zdarma na Hvězdárně a planetáriu Brno a ve VIDA! science centru
První výtisk: 5000 ks
Vydala Hvězdárna a planetárium Brno
Součást projektu Jihomoravský kraj fandí vědě
Námět: Jiří Dušek.

Autoři textů: Helena Durnová, Jan Novotný, Jan Pavlík, Jiří Raclavský, Blažena Švandová. Podklady: archiv Společnosti Kurta Gödela. Fotografie: Jiří Sláma, P. Vachůta, Muzeum města Brna, Richard Arens, Oskar Morgenstern, Alan Richards, A. G. Wightman (Shelby White and Leon Levy Archives Center, Institute for Advanced Study, Princeton, NJ, USA), Vysoké učení technické v Brně. Poděkování: Encyklopedie města Brna, Internetová encyklopedie dějin Brna, Společnost Kurta Gödela, o. s.

Mapa ke stažení zde
<https://www.hvezdarna.cz/tisk/MAPA_Kurt_na_furt.pdf?fbclid=IwAR3Izn085s9BrUYdDGITgUi7J6cjCxB6tV33P5dsAMm4gjgOwBHdG2UXCxI>

Kontakt

Jiří Dušek
+420 775 334 555
milujivedu@gmail.com

Ke stažení:

podobné zprávy

DJ SNAKE jako PUMA ambasador nových tenisek MIRAGE

Globální sportovní značka PUMA navázala partnerství s proslulým francouzským DJ a hudebním producentem Williamem Sami Étienne Grigahcine, známým jako DJ Snake, který se stane globálním ambasadorem nejnovější verze tenisek PUMA Mirage inspirovaných elektronickou taneční hudbou.

Divadlo Bolka Polívky do uší: nové epizody divadelních podcastů pobaví i potěší

Čekání na to, až bude opět možné usednout v hledišti a vychutnat si živé divadelní zážitky, si mohou příznivci Divadla Bolka Polívky krátit už od jara sérií podcastů. Ty dosavadní, které pro ně divadlo připravilo, nyní doplnily další dvě nové epizody: Příští zastávka: Divadlo Bolka Polívky a MALÉhRY KE KAFI. Poslechnout si je můžete na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, Youradio Talk nebo na YouTube kanálu divadla.

Večerníček Mlsné medvědí příběhy bude na obrazovkách končit, děti mohou s medvědy zdarma online vařit

Zatímco večerníček Mlsné medvědí příběhy na obrazovkách České televize skončí epizodou Zimní spánek ve čtvrtek 18. února, tvůrci příběhů o medvědech Nedvědovi a Miškovi nabízejí online
26 dvouminutových webizod Mlsné medvědí recepty. Chlupáči v nich prozrazují recepty na dobroty, které děti znají z jejich dobrodružství – v první epizodě večerníčku si Nedvěd například připravuje své oblíbené „medvědí špagety“ a ty jsou také prvním z Mlsných medvědích receptů.

Rubriky
Štítky
INZERCE / PODPORA