Udržitelná a stále se rozvíjející městská knihovna v Praze v roce 2022

Zveřejněno

Téma udržitelnosti provázelo Městskou knihovnu v Praze už rokem 2021 a neopustí ji ani v roce 2022. Knihovna se tím připojuje ke společné kampani českých knihoven #udrzitelnostvknihovnach, která chce přiblížit veřejnosti barevnou paletu témat Cílů udržitelného rozvoje.

Cíle udržitelného rozvoje (někdy se užívá anglická zkratka SDGs) se velmi často zužují pouze na témata týkající se ekologie, ale záběr je mnohem širší. Od vzdělávání a rovnosti, přes zdraví a mír až po udržitelná města a obce. Právě kvalitnímu životu ve městě a obecně budování vztahu lidí k místu, kde žijí, se bude věnovat lednová konference Do černého 2022 (www.mlp.cz/docerneho). Účastníci se mohou těšit na diskuse o inovačním potenciálu měst, úloze kulturního a kreativního sektoru i zapojování lidí do městského života. Prázdninová venkovní hra provede zájemce po zajímavých stromech a obecně po zelených místech v okolí poboček knihovny.

Knihovna připomene několik důležitých výročí, která připadají na rok zakončený dvojkou. Například 100 let vzniku Velké Prahy (1922). Stalo se tak na základě zákona, který k Praze připojil 37 dosud samostatných měst a obcí. Samozřejmě i s jejich knihovnami. Některé z nich se následně včlenily do sítě poboček tehdejší Knihovny hl. m. Prahy.

Důležitým rokem pro knihovnu byl rok 2002. Do jejího čela byl jmenován ředitel Tomáš Řehák, a začátek v ředitelské židli nebyl snadný. Jen pár týdnů poté začalo pršet a do Prahy přišla velká voda. Povodně v roce 2002 napáchaly v Praze velké škody a nevyhnuly se ani knihovně.

Co nového přinese rok 2022 do služeb knihovny? Na konci února 2022 bude otevřen knihovní Kiosek v Centru Černý Most (Praha 14) s úplnou samoobsluhou. V prvním čtvrtletí budou zahájeny práce na stavbě nové pobočky na Petřinách, dostavěno by mělo být v roce 2023. Plán na oživení objektu Velkého Mlýna (Praha 8) by už v roce 2022 mohl vrátit knihovnu do Libně. Pozornost si také vyžádá prostor divadelního sálu Žatecká v Ústřední knihovně (Říše loutek), který knihovna převzala do své správy, a který je potřeba uvést do souladu s požadavky na provozní bezpečnost a uvést do života novou vizi obsahové náplně programu.

Knihovní řád účinný od 1. 1. 2021 umožní další rozvoj online služeb knihovny. Zavedeny budou například virtuální čtenářské průkazy, které umožní přesun čtenářského průkazu do mobilního telefonu i přenos práv k půjčování na další vybranou osobu. Stranou nezůstanou ani služby E-knihovny a její nové přírůstky nebo národní služba Díla nedostupná na trhu (www.dnnt.cz), která nabízí pohodlný přístup k titulům, které už nejsou běžně dostupné v knižní distribuci.

Kontakt

Lenka Hanzlíková
+420 733 160 007
lenka.hanzlikova@mlp.cz

Ke stažení:

podobné zprávy

Netradiční Křídla 2020/2021 nabídla tradiční zábavu

Tradice divácké ankety o nejoblíbenějšího herce, herečku, inscenaci a tvůrčí počin vznikla v Městském divadle Brno v roce 1997 a v sobotu 15. ledna 2022 se na Činoherní scéně MdB v režii Stanislava Slováka uskutečnil již 25. ročník. Křídla udělovaná za loňskou „podivnou sezónu“ však ovšem snad ani nemohla být obvyklá. Proběhla tedy výjimečně bez tradičních cen udělovaných diváky. Ani tak ale nebylo o zábavu nouze!

Mezinárodní hvězdy Magdalena Kožená a Sir Simon Rattle obdrží čestný doktorát JAMU

Čestný doktorát Janáčkovy akademie múzických umění získá česká operní a koncertní pěvkyně Magdalena Kožená a také britský orchestrální i operní dirigent Sir Simon Rattle. Obě hvězdy mezinárodního hudebního nebe si mimořádné ocenění převezmou při slavnostním zasedání Umělecké rady JAMU v úterý 18. ledna v Divadle na Orlí, kde ceremoniál v 11 hodin začne.

Premiéra Kráska a zvíře

Jedna z nejkrásnějších francouzských pohádek pojednává o síle obětavosti a lásky, které dá hlavní hrdinka přednost před životem v přepychu a bohatství. Stejně jako ona i každý z nás žije příběh svého života. Někdo ten svůj tráví sledováním příběhů druhých, takže nakonec ani nemá kdy naplno prožít ten svůj. Nezáleží na tom, jak kdo vypadá v záři televizních reflektorů nebo při potlesku diváků v televizním studiu. Světla televizního studia z nás lepšího člověka neudělají.

Rubriky
Štítky
INZERCE / PODPORA