Dům umění města Brna u příležitosti výročí představí historii Vily Tugendhat

Zveřejněno
Od 11. září do 15. listopadu budou prostory Galerie Jaroslava Krále v Domě umění města Brna patřit výstavě Mies v Brně / Vila Tugendhat. Autorský tým Dagmar Černoušková a Jindřich Chatrný a kurátorka Jana Vránová připravili výstavu ve spolupráci s Muzeem města Brna u příležitosti 90. výročí od dokončení stavby významné brněnské vily a 10. výročí od zahájení její památkové obnovy. Vernisáž proběhne 10. září v 18 hodin.

Vila Tugendhat patří k nejvýznamnějším památkám moderní architektury v Evropě. Postavena byla mezi lety 1929 – 1930 jako rodinný dům manželů Grety a Fritze Tugendhatových. Po vypuknutí druhé světové války byla nejprve zabrána gestapem, v roce 1945 pak Rudou armádou. Památkovou ochranu získala v roce 1963.

Právě v 60. letech se Dům umění ve své výstavní činnosti věnoval vile Tugendhat poprvé. Současná výstava starší projekt připomene skrze fotodokumentaci zachycující stav vily v daném období. Dále si budou moci návštěvníci prohlédnout například originální fotografie vily z roku 1931 od Rudolfa Sandalo, autentický nábytek z vybavení interiéru, původní projektovou dokumentaci a další dříve nevystavené artefakty.

Výstava se koná pod záštitou primátorky města Brna Markéty Vaňkové v rámci grantového projektu František Kalivoda (1913–1971) v evropském kontextu: multimedialita, experiment, avantgarda a neoavantgarda.

Ludwig Mies van der Rohe (27. 3. 1886 – 17. 8. 1969) se narodil v Cáchách, praxi získal u Petra Behrense, Bruna Paula nebo v otcově kamenické dílně. Svá přelomová díla, německý pavilon pro Světovou výstavu v Barceloně a vilu Tugendhat, navrhl ve spolupráci se svou životní partnerkou, Lilly Reichovou. V roce 1938 emigroval do USA, kde založil univerzitní kampus Illinois Institute of Technology.

František Kalivoda (9. 4. 1913 – 19. 5. 1971) byl brněnský architekt, vydavatel a typograf. Jako jeden z prvních začal v Československu prosazovat péči o moderní architektonické památky. Ve druhé polovině 60. let svůj zájem upřel na vilu Tugendhat, podařilo se mu otázku péče o ni otevřít na mezinárodní úrovni a k diskuzi přizvat paní Gretu Tugendhatovou.

Další info

Mies v Brně / Villa Tugendhat
11. 9. – 15. 11. 2020
Dům umění města Brna, Malinovského nám. 2, Galerie Jaroslava Krále
Kurátorka výstavy: Jana Vránová
Grafický design: Alena Jedličková
Vernisáž výstavy: 10. 9. 2020 od 18:00

Tisková konference k výstavě proběhne 10. 9. 2020 od 11:00 ve vstupní hale Domu umění na Malinovského nám.

Kontakt

Anna Kvášová
+420 731 506 376
kvasova@dum-umeni.cz

Ke stažení:

podobné zprávy

K záchraně Arnoldovy vily jsme zase o krok blíž

Muzeum města Brna právě podepsalo partnerskou smlouvu s Národním muzeem umění, architektury a designu v Oslo o spolupráci na projektu „Centrum dialogu – záchrana a rehabilitace Arnoldovy vily“. Naplňuje se tak jedna z důležitých podmínek k získání grantu z Finančních mechanismů EHP/Norsko.

Příběh Dr. Emila Háchy ožije v Divadle D21

Divadlo D21 připravuje další, v pořadí již třetí premiérový titul v rámci letošní „české“ sezóny nazvané „Zemský ráj to napohled“. Jedná se o autorskou inscenaci Emil čili o Háchovi osvědčeného režijně-dramaturgického tandemu Jakub Vašíček – Tomáš Jarkovský, kteří se stálému publiku D21 představili již v roce 2018 – rovněž autorskou inscenací CLOUD. Jinak působí ve vedení královéhradeckého Divadla Drak. Kdo jejich tvorbu trochu zná, tomu musí být jasné, že ani v případě aktuálně připravované inscenace o Emilu Háchovi nepůjde o nějaký nudný, málem učebnicový portrét nebo obyčejnou „suchou činohru“…

Březen měsíc čtenářů 2021

I v této složité době Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR vyhlašuje dvanáctý ročník akce Březen – měsíc čtenářů. Logo BMČ pro vaši potřebu si můžete stáhnout z goo.gl/YHQew. SKIP pro tuto akci vydává krásný plakát, který si můžete vyzvednout v krajských knihovnách. Za pomoc s distribucí plakátů všem krajským knihovnám velmi děkujeme. Tento rok bude hlavním komunikačním tématem v českých knihovnách udržitelnost. V České republice vznikla v roce 2019 pracovní skupina Udržitelnost v knihovnách. Jejím cílem je prozkoumat role českých knihoven v naplňování cílů udržitelného rozvoje a pomoci jim je rozvíjet, prohlubovat a komunikovat veřejnosti i zřizovatelům.

Rubriky
Štítky
INZERCE / PODPORA