Dům umění města Brna u příležitosti výročí představí historii Vily Tugendhat

Zveřejněno
Od 11. září do 15. listopadu budou prostory Galerie Jaroslava Krále v Domě umění města Brna patřit výstavě Mies v Brně / Vila Tugendhat. Autorský tým Dagmar Černoušková a Jindřich Chatrný a kurátorka Jana Vránová připravili výstavu ve spolupráci s Muzeem města Brna u příležitosti 90. výročí od dokončení stavby významné brněnské vily a 10. výročí od zahájení její památkové obnovy. Vernisáž proběhne 10. září v 18 hodin.

Vila Tugendhat patří k nejvýznamnějším památkám moderní architektury v Evropě. Postavena byla mezi lety 1929 – 1930 jako rodinný dům manželů Grety a Fritze Tugendhatových. Po vypuknutí druhé světové války byla nejprve zabrána gestapem, v roce 1945 pak Rudou armádou. Památkovou ochranu získala v roce 1963.

Právě v 60. letech se Dům umění ve své výstavní činnosti věnoval vile Tugendhat poprvé. Současná výstava starší projekt připomene skrze fotodokumentaci zachycující stav vily v daném období. Dále si budou moci návštěvníci prohlédnout například originální fotografie vily z roku 1931 od Rudolfa Sandalo, autentický nábytek z vybavení interiéru, původní projektovou dokumentaci a další dříve nevystavené artefakty.

Výstava se koná pod záštitou primátorky města Brna Markéty Vaňkové v rámci grantového projektu František Kalivoda (1913–1971) v evropském kontextu: multimedialita, experiment, avantgarda a neoavantgarda.

Ludwig Mies van der Rohe (27. 3. 1886 – 17. 8. 1969) se narodil v Cáchách, praxi získal u Petra Behrense, Bruna Paula nebo v otcově kamenické dílně. Svá přelomová díla, německý pavilon pro Světovou výstavu v Barceloně a vilu Tugendhat, navrhl ve spolupráci se svou životní partnerkou, Lilly Reichovou. V roce 1938 emigroval do USA, kde založil univerzitní kampus Illinois Institute of Technology.

František Kalivoda (9. 4. 1913 – 19. 5. 1971) byl brněnský architekt, vydavatel a typograf. Jako jeden z prvních začal v Československu prosazovat péči o moderní architektonické památky. Ve druhé polovině 60. let svůj zájem upřel na vilu Tugendhat, podařilo se mu otázku péče o ni otevřít na mezinárodní úrovni a k diskuzi přizvat paní Gretu Tugendhatovou.

Další info

Mies v Brně / Villa Tugendhat
11. 9. – 15. 11. 2020
Dům umění města Brna, Malinovského nám. 2, Galerie Jaroslava Krále
Kurátorka výstavy: Jana Vránová
Grafický design: Alena Jedličková
Vernisáž výstavy: 10. 9. 2020 od 18:00

Tisková konference k výstavě proběhne 10. 9. 2020 od 11:00 ve vstupní hale Domu umění na Malinovského nám.

Kontakt

Anna Kvášová
+420 731 506 376
kvasova@dum-umeni.cz

Ke stažení:

podobné zprávy

Světový unikát na Špilberku – nejstarší dochovaný reportážní snímek poprvé vystaven

10. června 2021 uplyne 180 let od pořízení fotografie – daguerrotypie Bedřicha Franze, jejíž originál vlastní ve svých sbírkách Muzeum města Brna. Na den přesně, kdy fotografie vznikla, bude k vidění v hranolové věži východního křídla hradu Špilberku, poté ji od 14. června nahradí novodobá daguerrotypie Zelného trhu, pořízená ze stejného místa jako v roce 1841.

Filharmonie Hradec Králové zve ke 44. sezóně

Koncert vysílaný v hlavním čase na ČT Art, natáčení pro nové album kapely Lucie, vzdělávací a osvětové minikoncerty volně dostupné na YouTube – to je letmý výběr aktivit, kterými Filharmonie Hradec Králové vyplnila dobu, kdy nemohla hrát pro obecenstvo ve svém sále. Na pozadí probíhala také příprava příští 44. sezóny. Některé neodehrané koncerty z té minulé jsou opět zařazeny, jiné budou uvedeny nově. Vznikla tak opět pestrá hudební paleta, kterou královéhradecká Filharmonie nabízí svým posluchačům. V těchto dnech běží prodej předplatného.

Umění domů – díla studentek a studentů FaVU v artotéce Moravské galerie v Brně

Fakulta výtvarných umění brněnské VUT navázala novou spolupráci s artotékou Moravské galerie v Brně. Artotéka, která nabízí veřejnosti příležitost k zapůjčení originálu uměleckého díla do soukromí vlastního bytu, do interiéru veřejné instituce či firemní kanceláře, bude kontinuálně rozšiřovat své řady o díla mladých studentek a studentů z FaVU.

Rubriky
Štítky
INZERCE / PODPORA