Karátový zlatý nákrčník z doby římské, výbava zlatého krále či filigránové výrobky velkomoravských šperkařů. Symboly moci a bohatství budou k vidění na Špilberku.

Zveřejněno
Letošní první výstava na hradě Špilberku patří elitám od pravěku do novověku. Vybraným jedincům, kteří stáli na vrcholu společenské pyramidy a měli a dodnes mají mimořádný vliv na chod celého společenství. Jejich role se projevila nejvíce v krizových okamžicích, v dobách válek, přírodních katastrof, epidemií. O to více je výstava SYMBOLY VLÁDCŮ aktuální právě dnes, kdy celý svět čelí mimořádné situaci v souvislosti s koronavirovou pandemií. V gotickém sále hradu Špilberk bude otevřena do 31. srpna 2021.

Jak se pozná elita? Rozhodujícím psychologickým momentem, jak získat převahu a ukázat své výsadní postavení, je efekt prvního dojmu. Proto se příslušníci elit prakticky ve všech obdobích historie lidstva snažili odlišit svým oděvem, chováním či ceremoniemi. Spolu s dalšími atributy moci si tak vytvářeli svůj „velkolepý“ obraz na veřejnosti. Cílem výstavního projektu Muzea města Brna a Ústavu archeologické památkové péče Brno je představit návštěvníkům celou historii elit a ukázat široké spektrum předmětů, které vybrané osobnosti využívali v minulosti ke své sebeprezentaci.

Námět výstavy zabírá poměrně velký časový úsek – od lovců mamutů až po 20. století. Jak ale zjistíme informace o elitách pravěku a raného středověku, když ještě neexistovaly písemné ani obrazové dokumenty? „Nejpřesnější svědectví o vládcích doby kamenné, bronzové či železné podávají bohaté hroby. V posledních letech jich našli archeologové v širším okolí Brna hned několik. Výbavu zemřelých bojovníků, tehdejších vládců či královen je tak možné prohlédnout si v celé své kráse. Ve většině případů jsou tyto předměty představeny veřejnosti vůbec poprvé,“ vysvětluje kurátor výstavy Petr Vachůt z Oddělení archeologie Muzea města Brna.

Doslova oslňující ukázkou vkusu a špičkového šperkařského umění jsou předměty s leskem zlata, stříbra a drahokamů a to napříč staletími. Luxusní šperky a jejich magickou moc bude tak možné obdivovat a srovnávat od pravěku až po 19. století. K vidění bude např. unikátní 22karátový zlatý nákrčník z doby římské, výbava „zlatého krále“ z období stěhování národů nebo filigránové výrobky velkomoravských šperkařů a zároveň mladší předměty jako jsou zlaté kapesní hodinky posázené brilianty. K mocným vladařům neodmyslitelně patřila i prestižní zlatá mincovní ražba.

Mužská část populace jistě ocení ladné tvary mečů špičkové kvality. Exempláře z doby bronzové, železné i raného středověku patří k nejnovějším archeologickým objevům, které čerstvě opustily konzervátorské dílny. Speciálně pro výstavu byla vytvořena replika hrobu z mladší doby bronzové, archeology prozkoumaný v jižní části Brna. Souputník slavných hrdinů Trojské války, přezdívaného „Heršpický Achilles“ je představen v nové kresebné rekonstrukci. Nebudou chybět i modernější zbraně pocházející z vyhlášených puškařských dílen. Ženy zase určitě osloví krásné oděvy a šperky, vedle těch praktických i naprosto bizarní ozdoby, které majitelku téměř ohrožovaly. Třeba metr dlouhé jehlice na spínání oděvů, barokní škrobený límec ve tvaru mlýnského kola nebo svíravý korzet.

K nástrojům moci patří dodnes peníze. Jak jejich vynález změnil podobu společnosti, kdy armádu udatných rytířů vyměnili loajální úředníci, proč se dnešní elity už neohání mečem a šermují spíše razítkem, i to bude možné na výstavě zjistit,“ doplňuje kurátor Vachůt.

A protože symbolem par excellence je královská koruna, bude si moci každý návštěvník vyzkoušet roli vznešeného panovníka a nechat se oděn do královského hermelínu korunovat. Stane se tak ve fotografii zvěčněným vládcem či vládkyní Špilberku.

Symboly vládců  10. 2. – 31. 8. 2021

Kontakt

Alena Šedivá
+420 542 123 616
sediva@spilberk.cz

Ke stažení:

podobné zprávy

DJ SNAKE jako PUMA ambasador nových tenisek MIRAGE

Globální sportovní značka PUMA navázala partnerství s proslulým francouzským DJ a hudebním producentem Williamem Sami Étienne Grigahcine, známým jako DJ Snake, který se stane globálním ambasadorem nejnovější verze tenisek PUMA Mirage inspirovaných elektronickou taneční hudbou.

Divadlo Bolka Polívky do uší: nové epizody divadelních podcastů pobaví i potěší

Čekání na to, až bude opět možné usednout v hledišti a vychutnat si živé divadelní zážitky, si mohou příznivci Divadla Bolka Polívky krátit už od jara sérií podcastů. Ty dosavadní, které pro ně divadlo připravilo, nyní doplnily další dvě nové epizody: Příští zastávka: Divadlo Bolka Polívky a MALÉhRY KE KAFI. Poslechnout si je můžete na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, Youradio Talk nebo na YouTube kanálu divadla.

Večerníček Mlsné medvědí příběhy bude na obrazovkách končit, děti mohou s medvědy zdarma online vařit

Zatímco večerníček Mlsné medvědí příběhy na obrazovkách České televize skončí epizodou Zimní spánek ve čtvrtek 18. února, tvůrci příběhů o medvědech Nedvědovi a Miškovi nabízejí online
26 dvouminutových webizod Mlsné medvědí recepty. Chlupáči v nich prozrazují recepty na dobroty, které děti znají z jejich dobrodružství – v první epizodě večerníčku si Nedvěd například připravuje své oblíbené „medvědí špagety“ a ty jsou také prvním z Mlsných medvědích receptů.

Rubriky
Štítky
INZERCE / PODPORA