V Jurkovičově vile bude k vidění i 17 metrů dlouhý náhrdelník připomínající období pandemie

Zveřejněno
V Jurkovičově vile dojde k obměně stávající výstavy. Právě nyní jsou zde instalovány nové exponáty – designové výrobky i umělecké instalace Evy Eisler, sochařské práce Petera Demka. Výstava pod názvem House Sitters bude k vidění od 5. června, Moravská galerie zve na zahájení 4. května od 16 hodin.

Kurátor: Ondřej Chrobák

Jurkovičova vila, Jana Nečase 2
5. 6.
2020 –25. 4. 2021; vernisáž: 4. 6. 2020 v 16 hodin

Plánovaná výstava designérského dua Hermann & Coufal byla kvůli pandemii přesunuta na příští rok. Moravská galerie se proto dohodla s umělci Evou Eisler a Petrem Demkem na prodloužení jejich výstavy. „Umělci souhlasili pod podmínkou, že minulou výstavní konstelaci natolik pozmění, že se bude jednat o novou výstavu. Zvolili i nový název, který s nadsázkou vystihuje jejich aktuální funkci uměleckých „strážců“ domu v nejisté době,“ upřesňuje kurátor výstavy Ondřej Chrobák.

Eva Eisler ve své práci slučuje architekturu, design a umění. Její tvorba je charakteristická tvarovým minimalismem, ušlechtilými materiály a jejich dokonalým zpracováním. Výstavu v Jurkovičově vile považuje autorka za mini retrospektivu, její prodloužení nám nabízí možnost zhlédnout další polohy její práce. „Dva původní dominantní objekty ve vile zůstávají, ale budou instalované jinak a v jiných konfiguracích. To naznačí, jak můžeme manipulovat s dojmem vnímavosti prostoru. V nové instalaci se objeví plastiky z hutního skla, které nebyly dosud nikde vystavené; skleněné Venuše odkazují na pravěké kultury a jejich rituály, na archetypální zobrazení symbolů plodnosti a pojetí ideálu ženského těla. Nejnovějším exponátem je 17 metrů dlouhý náhrdelník z černého skla, připomínající nedávné období pandemie. Vznikl z potřeby zklidnění mysli, meditativního soustředění a kontemplace nad pomíjivostí svobody, bezpečí a lidského života,“ říká Eva Eisler.

Naopak sochař Peter Demek se nenechává příliš ovlivnit okolními událostmi, tvoří na základě vlastních „zásobníků témat“. V obou etapách výstavy v Jurkovičově vile se snažil najít jakési kolektivní znaky nebo styčné body s tvůrcem architektury vily. „Vyzkoušel jsem tvořit jinak, tvořit ornamentálně bez přísného detailu. Nejedná se přímo o nějaký typ secese, ale o vlastní podání morfologických zkratek,“ doplňuje Peter Demek. Všechna jeho díla, která jsou k vidění na výstavě House Sitters, byla vytvořená přímo pro Jurkovičovu vilu. Je to například dílo nazvané DNA Motif – jedná se o dva vysoké sloupy umístěné v prostoru hlavního obývacího prostoru vily, nebo Jurkovič´s window – kruhové okno z jemně modrého skla, které symbolizuje dávný pohled do inspiračního světa.

 

Kontakt

Michaela Paučo
+420 724 516 672
michaela.pauco@moravska-galerie.cz
podobné zprávy

Chceme kulturně žít – spolek KULT iniciuje výzvu

Brněnský spolek KULT, z. s. mající za cíl podporu kultury a kulturního dění, přichází s novou veřejnou výzvou Chceme kulturně žít. Akce vyvrcholí v Den kulturní rozmanitosti, který připadá na 21. května (pátek), a přidat se může opravdu každý. Připojte se i vy a odhalte kousek kultury, která ve vás je.

Moravská galerie otevře 12. května, předvede Hlavu Medusy, Grand designéry i nové Rafany

Ve středu 12. května otevírá Moravská galerie své stálé expozice (nově s Hlavou Medusy) a aktuální výstavu Rajlich 100. Rafani představí nový díl S21E03 svého výstavního seriálu na vernisáži 20. května. Jurkovičova vila bude veřejnosti zpřístupněna 27. května zahájením výstavy Grand designérů Cen Czech Grand Design 2020 Eduarda Herrmanna a Matěje Coufala s názvem Design In You.

Peugeot 208: s benzinovým, dieselovým i elektrickým motorem

V době, kdy se různá auta navzájem stále více podobají, sází Peugeot 208 na mladistvý a atraktivní design, pokročilé technologie a neotřelý design interiéru. Jako jedno z mála městských aut na trhu navíc nabízí v jedné karoserii výběr ze tří druhů pohonu: záleží jen na vás, jestli zvolíte benzinový, dieselový, nebo elektrický motor.

Rubriky
Štítky
INZERCE / PODPORA