V Jurkovičově vile bude k vidění i 17 metrů dlouhý náhrdelník připomínající období pandemie

Zveřejněno
V Jurkovičově vile dojde k obměně stávající výstavy. Právě nyní jsou zde instalovány nové exponáty – designové výrobky i umělecké instalace Evy Eisler, sochařské práce Petera Demka. Výstava pod názvem House Sitters bude k vidění od 5. června, Moravská galerie zve na zahájení 4. května od 16 hodin.

Kurátor: Ondřej Chrobák

Jurkovičova vila, Jana Nečase 2
5. 6.
2020 –25. 4. 2021; vernisáž: 4. 6. 2020 v 16 hodin

Plánovaná výstava designérského dua Hermann & Coufal byla kvůli pandemii přesunuta na příští rok. Moravská galerie se proto dohodla s umělci Evou Eisler a Petrem Demkem na prodloužení jejich výstavy. „Umělci souhlasili pod podmínkou, že minulou výstavní konstelaci natolik pozmění, že se bude jednat o novou výstavu. Zvolili i nový název, který s nadsázkou vystihuje jejich aktuální funkci uměleckých „strážců“ domu v nejisté době,“ upřesňuje kurátor výstavy Ondřej Chrobák.

Eva Eisler ve své práci slučuje architekturu, design a umění. Její tvorba je charakteristická tvarovým minimalismem, ušlechtilými materiály a jejich dokonalým zpracováním. Výstavu v Jurkovičově vile považuje autorka za mini retrospektivu, její prodloužení nám nabízí možnost zhlédnout další polohy její práce. „Dva původní dominantní objekty ve vile zůstávají, ale budou instalované jinak a v jiných konfiguracích. To naznačí, jak můžeme manipulovat s dojmem vnímavosti prostoru. V nové instalaci se objeví plastiky z hutního skla, které nebyly dosud nikde vystavené; skleněné Venuše odkazují na pravěké kultury a jejich rituály, na archetypální zobrazení symbolů plodnosti a pojetí ideálu ženského těla. Nejnovějším exponátem je 17 metrů dlouhý náhrdelník z černého skla, připomínající nedávné období pandemie. Vznikl z potřeby zklidnění mysli, meditativního soustředění a kontemplace nad pomíjivostí svobody, bezpečí a lidského života,“ říká Eva Eisler.

Naopak sochař Peter Demek se nenechává příliš ovlivnit okolními událostmi, tvoří na základě vlastních „zásobníků témat“. V obou etapách výstavy v Jurkovičově vile se snažil najít jakési kolektivní znaky nebo styčné body s tvůrcem architektury vily. „Vyzkoušel jsem tvořit jinak, tvořit ornamentálně bez přísného detailu. Nejedná se přímo o nějaký typ secese, ale o vlastní podání morfologických zkratek,“ doplňuje Peter Demek. Všechna jeho díla, která jsou k vidění na výstavě House Sitters, byla vytvořená přímo pro Jurkovičovu vilu. Je to například dílo nazvané DNA Motif – jedná se o dva vysoké sloupy umístěné v prostoru hlavního obývacího prostoru vily, nebo Jurkovič´s window – kruhové okno z jemně modrého skla, které symbolizuje dávný pohled do inspiračního světa.

 

Kontakt

Michaela Paučo
+420 724 516 672
michaela.pauco@moravska-galerie.cz
podobné zprávy

DJ SNAKE jako PUMA ambasador nových tenisek MIRAGE

Globální sportovní značka PUMA navázala partnerství s proslulým francouzským DJ a hudebním producentem Williamem Sami Étienne Grigahcine, známým jako DJ Snake, který se stane globálním ambasadorem nejnovější verze tenisek PUMA Mirage inspirovaných elektronickou taneční hudbou.

Divadlo Bolka Polívky do uší: nové epizody divadelních podcastů pobaví i potěší

Čekání na to, až bude opět možné usednout v hledišti a vychutnat si živé divadelní zážitky, si mohou příznivci Divadla Bolka Polívky krátit už od jara sérií podcastů. Ty dosavadní, které pro ně divadlo připravilo, nyní doplnily další dvě nové epizody: Příští zastávka: Divadlo Bolka Polívky a MALÉhRY KE KAFI. Poslechnout si je můžete na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, Youradio Talk nebo na YouTube kanálu divadla.

Večerníček Mlsné medvědí příběhy bude na obrazovkách končit, děti mohou s medvědy zdarma online vařit

Zatímco večerníček Mlsné medvědí příběhy na obrazovkách České televize skončí epizodou Zimní spánek ve čtvrtek 18. února, tvůrci příběhů o medvědech Nedvědovi a Miškovi nabízejí online
26 dvouminutových webizod Mlsné medvědí recepty. Chlupáči v nich prozrazují recepty na dobroty, které děti znají z jejich dobrodružství – v první epizodě večerníčku si Nedvěd například připravuje své oblíbené „medvědí špagety“ a ty jsou také prvním z Mlsných medvědích receptů.

Rubriky
Štítky
INZERCE / PODPORA