Umění

Umění

Temporary Collective v červnu představí tři taneční projekty

Nezávislá živá platforma Temporary Collective se v červnu představí hned třikrát. Nabídne dva česko-italské taneční projekty, kdy se zaměří více na samotné náhledy procesu než na hotové inscenace. Třetí projekt je venkovní a kombinuje audio-outdoorový trénink, trénink pro mysl a tělo a částečně i principy flash mobu a silent disco.

Celá zpráva...
Umění

Umění domů – díla studentek a studentů FaVU v artotéce Moravské galerie v Brně

Fakulta výtvarných umění brněnské VUT navázala novou spolupráci s artotékou Moravské galerie v Brně. Artotéka, která nabízí veřejnosti příležitost k zapůjčení originálu uměleckého díla do soukromí vlastního bytu, do interiéru veřejné instituce či firemní kanceláře, bude kontinuálně rozšiřovat své řady o díla mladých studentek a studentů z FaVU.

Celá zpráva...
Umění

Studenti vysokých uměleckých škol v Praze se spojili, otevírají digitální galerii Vyšeart na Vyšehradě!

Od 5. května do 31. srpna 2021 se otevře v parku Národní kulturní památky Vyšehrad digitální galerie VYŠEART, na které se podílí studenti tří vysokých uměleckých škol v Praze (AVU, HAMU, UMPRUM). Celkem 28 mladých umělců spojilo své tvůrčí síly a ve dvojici hudebník + výtvarník vzniklo 14 děl, která budou rozmístěna po parku v digitální podobě. Návštěvníci se k nim dostanou pomocí QR kódů, které si naskenují svým mobilním zařízením. Celá akce se koná pod záštitou Městské části Prahy 2, Národní kulturní památky Vyšehrad a za podpory AVU, HAMU, UMPRUM a OSA. Více informací se dozvíte na sociálních sítích Vyšeart.

Celá zpráva...
Umění

Dům umění města Brna slaví 110 let činnosti

Na přelomu let 2020 a 2021 oslavil Dům umění města Brna sto desáté výročí své činnosti. Navzdory dramatickým dějinným událostem, politickým převratům a obdobím nesvobody si po celou svou historii dokázal uchovat jedinečnou integritu a kontinuálně nabízet kvalitní výstavní program. Do brněnského kulturního prostředí i nadále přispívá novými, aktuálními podněty ze světa umění, je centrem živého, experimentálního a výsostně autentického umění, jak dokládají i nově přichystané výroční výstavy.

Celá zpráva...
Umění

Socha z Prahy instalována v Sydney jako vize lepší budoucnosti

Významná světová sochařská výstava Sculpture by the Sea každoročně pořádaná v Sydney byla odložena vzhledem k přijatým proticovidovým opatřením. Její organizátoři však nerezignovali a jako „maják naděje pro budoucnost“ instalovali k oceánu jediné dílo, 11 metrů vysokou sochu pražského umělce Milana Kuzici.

Celá zpráva...
Umění

Šedesát současných designérů bude nově zastoupeno ve sbírkách Moravské galerie

Moravská galerie vyhlásila na začátku léta open call na nové akvizice designu od roku 1989 do současnosti. Počátkem září se sešlo celkem 586 přihlášek od 268 designérek, designérů a studií v hodnotě 21 451 365,- korun. Během pátečního zasedání nákupní komise složená z předních odborníků na design a módu vybrala ke koupi 68 realizací z oblasti produktového designu, módy, šperku a grafického designu v celkové částce 2,5 milionu korun. Galerie tak zamýšlí zásadním způsobem rozšířit sbírky rekonstruovaného Uměleckoprůmyslového muzea a zároveň podpořit designéry v kritickém období pandemie.

Celá zpráva...
Umění

Unikátní projekt Art Bazaar podpoří současné české umělce

Jedinečný Art Bazaar rezidentů Pragovky, který se v sobotu 5. 9. 2020 již tradičně uskuteční v prostoru bývalé prvorepublikové továrny na Praze 9, opět nabídne originální umělecká díla a netradiční kousky od současných českých umělců. Jejich koupí pak bude moci veřejnost nejen podpořit lokální tvůrce, ale za dostupnou cenu s pomyslnou hranicí do tří tisíc korun si odnést umělecké originály, které mohou být případnou investicí do umění od nadějných talentů nastupující umělecké generace, ale i již etablovaných autorů.

Celá zpráva...
Umění

Rekonstrukce Uměleckoprůmyslového muzea odhalila nástěnné malby z 19. století.

Restaurátorské práce, které v brněnském Uměleckoprůmyslovém muzeu probíhají v rámci rekonstrukce, odhalily v tzv. Votivním sále původní nástěnnou malbu z konce
19. století. Malba byla po několik desetiletí překryta vrstvami monochromních nátěrů – vzhledem k jejímu velmi špatnému stavu došlo v minulosti k celoplošnému zatření. Restaurování je velmi náročné a zdlouhavé, trvat bude pravděpodobně až do konce roku. Votivní sál je prostorem, kde se vzdával hold významným osobnostem, které se podíleli na založení muzea. Moravská galerie by ráda obnovila tradici mecenášství a nabízí možnost podílet se na vzniku nových expozic, doprovodných programů a dalších projektů.

Celá zpráva...