Umění

Umění

Dům umění města Brna slaví 110 let činnosti

Na přelomu let 2020 a 2021 oslavil Dům umění města Brna sto desáté výročí své činnosti. Navzdory dramatickým dějinným událostem, politickým převratům a obdobím nesvobody si po celou svou historii dokázal uchovat jedinečnou integritu a kontinuálně nabízet kvalitní výstavní program. Do brněnského kulturního prostředí i nadále přispívá novými, aktuálními podněty ze světa umění, je centrem živého, experimentálního a výsostně autentického umění, jak dokládají i nově přichystané výroční výstavy.

Celá zpráva...
Umění

Socha z Prahy instalována v Sydney jako vize lepší budoucnosti

Významná světová sochařská výstava Sculpture by the Sea každoročně pořádaná v Sydney byla odložena vzhledem k přijatým proticovidovým opatřením. Její organizátoři však nerezignovali a jako „maják naděje pro budoucnost“ instalovali k oceánu jediné dílo, 11 metrů vysokou sochu pražského umělce Milana Kuzici.

Celá zpráva...
Umění

Šedesát současných designérů bude nově zastoupeno ve sbírkách Moravské galerie

Moravská galerie vyhlásila na začátku léta open call na nové akvizice designu od roku 1989 do současnosti. Počátkem září se sešlo celkem 586 přihlášek od 268 designérek, designérů a studií v hodnotě 21 451 365,- korun. Během pátečního zasedání nákupní komise složená z předních odborníků na design a módu vybrala ke koupi 68 realizací z oblasti produktového designu, módy, šperku a grafického designu v celkové částce 2,5 milionu korun. Galerie tak zamýšlí zásadním způsobem rozšířit sbírky rekonstruovaného Uměleckoprůmyslového muzea a zároveň podpořit designéry v kritickém období pandemie.

Celá zpráva...
Umění

Unikátní projekt Art Bazaar podpoří současné české umělce

Jedinečný Art Bazaar rezidentů Pragovky, který se v sobotu 5. 9. 2020 již tradičně uskuteční v prostoru bývalé prvorepublikové továrny na Praze 9, opět nabídne originální umělecká díla a netradiční kousky od současných českých umělců. Jejich koupí pak bude moci veřejnost nejen podpořit lokální tvůrce, ale za dostupnou cenu s pomyslnou hranicí do tří tisíc korun si odnést umělecké originály, které mohou být případnou investicí do umění od nadějných talentů nastupující umělecké generace, ale i již etablovaných autorů.

Celá zpráva...
Umění

Rekonstrukce Uměleckoprůmyslového muzea odhalila nástěnné malby z 19. století.

Restaurátorské práce, které v brněnském Uměleckoprůmyslovém muzeu probíhají v rámci rekonstrukce, odhalily v tzv. Votivním sále původní nástěnnou malbu z konce
19. století. Malba byla po několik desetiletí překryta vrstvami monochromních nátěrů – vzhledem k jejímu velmi špatnému stavu došlo v minulosti k celoplošnému zatření. Restaurování je velmi náročné a zdlouhavé, trvat bude pravděpodobně až do konce roku. Votivní sál je prostorem, kde se vzdával hold významným osobnostem, které se podíleli na založení muzea. Moravská galerie by ráda obnovila tradici mecenášství a nabízí možnost podílet se na vzniku nových expozic, doprovodných programů a dalších projektů.

Celá zpráva...
Kultura

Sklo jako rytmus. Ilju Bílka představí sklářská výstava na Špilberku

Po celé prázdniny budou na hradě Špilberku k vidění pozoruhodné skleněné plastiky, ve kterých se spojují tvarové kontrasty inspirované přírodou, technologiemi i architekturou. Nová výstava z tradičního cyklu Muzea města Brna totiž letos přiblíží tvorbu sklářského výtvarníka Ilji Bílka (1948). Komplexní průřez jeho tvorbou nabídne výstava pojmenovaná „Rezonance tvaru“. Návštěvníci ji najdou v Hranolové věži a Královské kapli na hradě Špilberku od 2. července do 30. srpna 2020.

Celá zpráva...
Umění

Osm set let mikulovské historie ožije

Kde se může potkat kardinál František Dietrichstein s Bílou paní? Jedině na mikulovském zámku letos v létě. V červenci a srpnu se totiž vracejí oblíbené noční prohlídky. Návštěvníky provedou místy kudy nevedou prohlídkové trasy a představí známé i méně známé kapitoly z více než osmi set leté historie zámku i města.

Celá zpráva...
Umění

Chrám kamene se otevírá na Špilberku. Lidé konečně navštíví lapidárium v bývalých vodojemech

Uvnitř východních hradeb brněnského hradu Špilberku se ukrývá mimořádně působivý prostor. Dvě obří nádrže bývalých vodojemů teď mají nový účel – Muzeum města Brna do nich instalovalo přes třicet kamenných artefaktů. Lidé si v lapidáriu v čerstvě opravených vodojemech prohlédnou např. fragmenty zaniklé Královské kaple či Židovské brány, středověké náhrobky nebo kamenné ozdoby ze starobylých měšťanských domů. Nová stálá expozice na hradě Špilberku nazvaná „Chrám kamene“ se lidem otevře od 4. června 2020.

Celá zpráva...
Umění

Moravská galerie zůstává s veřejností i odborníky on-line. Otevření jarních výstav se může posunout až na podzim

V souvislosti s mimořádnou situací týkající se koronaviru zavedla Moravská galerie několik důležitých opatření, aby zamezila možnost nákazy na pracovišti. Zaměstnanci galerie pracují na plánovaných výstavách i dlouhodobých projektech ze svých domovů. Výstavy, které měly být zahájeny na konci dubna, budou odloženy minimálně o měsíc, ale nevylučuje se ani jejich posunutí na podzim. Jedná se především o výstavní projekt RAJLICH 100, jenž má připomenout zakladatele bienále grafického designu Jana Rajlicha. Odložena bude rovněž výstava umělecké skupiny Rafani nebo Brněnská muzejní noc. Své aktivity bude nyní galerie prezentovat v on-line prostředí, ať už formou her pro děti či edukativních videí.

Celá zpráva...
Umění

Staré i nové: umění 19. století doprovodí zrcadlové bludiště, sochy z textilií i multimediální hra

Moravská galerie otevírá novou stálou expozici umění 19. století. Jejím hlavním cílem je poukázat na provázanost moravské a rakouské kultury, představí jak vídeňské malíře Gustava Klimta a Egona Schieleho, tak architekty Adolfa Loose či Josefa Hoffmanna. Nová podoba expozice pracuje i se současným uměním – vstup do výstavních sálů pojednává zrcadlové bludiště od designérů Jana Plecháče a Henryho Wielguse, plnohodnotnou součástí expozice je i interaktivní hra, která vysvětluje příběh umění dané epochy formou animovaných videí.

Celá zpráva...