Výstavy

Výstavy

Karátový zlatý nákrčník z doby římské, výbava zlatého krále či filigránové výrobky velkomoravských šperkařů. Symboly moci a bohatství budou k vidění na Špilberku.

Letošní první výstava na hradě Špilberku patří elitám od pravěku do novověku. Vybraným jedincům, kteří stáli na vrcholu společenské pyramidy a měli a dodnes mají mimořádný vliv na chod celého společenství. Jejich role se projevila nejvíce v krizových okamžicích, v dobách válek, přírodních katastrof, epidemií. O to více je výstava SYMBOLY VLÁDCŮ aktuální právě dnes, kdy celý svět čelí mimořádné situaci v souvislosti s koronavirovou pandemií. V gotickém sále hradu Špilberk bude otevřena do 31. srpna 2021.

Celá zpráva...
Výstavy

Nový projekt zabezpečení sbírek Národního muzea v přírodě

Národní muzeum v přírodě intenzivně usiluje o získání dotace z Norských grantů, tentokrát na modernizaci a rozšíření bezpečnostních a protipožárních systémů na ochranu muzejních sbírek. V pátek 5. 2. 2021 byla ve Valašském muzeu v přírodě podepsána smlouva se zástupci norského partnera a předsedkyní Českého výboru ICOM Ginou Renotière.

Celá zpráva...
Výstavy

V roce 2020 se Moravská galerie zaměřila na podporu současného designu

Moravská galerie věnovala rok 2020 přípravě nových stálých expozic a rekonstrukci Uměleckoprůmyslového muzea. Zahájené výstavy Rajlich 100 a Rafani byly digitálně zprostředkovány, společně s prezentací sbírek galerie. Moravská galerie se také intenzivně věnovala přímé finanční podpoře umělců a nakoupila prostřednictvím otevřené výzvy díla současných designérů za 2,5 milionu korun. Následky krizového stavu očekává galerie ještě v několika dalších letech.

Celá zpráva...
Výstavy

Nakreslil Vinnetoua i hochy z foglarovek. Ilustrace Gustava Kruma si lidé prohlédnou na Špilberku

Letošní vánoční výstava na hradě Špilberku je plná rytířů, dobrodruhů, Indiánů i kovbojů. Těm všem vtiskl podobu výtvarník Gustav Krum (1924–2011), jehož působivé kresby návštěvníky doslova vtáhnou do dobrodružství. Krum se proslavil díky ilustracím známých mayovek a foglarovek, v 60. letech také stál u počátků českého komiksu. Dosud nejrozsáhlejší průřez jeho dílem je teď k vidění v Brně na Špilberku. Kvůli podzimní uzavírce hradu prodlužuje Muzeum města Brna výstavu „Gustav Krum: Ilustrace“ až do 28. února 2021.

Celá zpráva...
Výstavy

Moravská galerie otevře 9. prosince, nadále bude také online

Moravská galerie otevře 9. prosince stálé expozice, aktuální výstavy Rajlich 100 a Rafani a také Jurkovičovu vilu. Současně bude zahájena výstava Nejkrásnější česká kniha roku 2019 v prostorách knihovny Pražákova paláce. Galerie se nadále soustředí také na online prezentaci svých sbírek prostřednictvím videí a interaktivních vzdělávacích programů pro dospělé i děti. Diváci mohou absolvovat pravidelné online kurzy dějin umění či se dozvědět něco více o exponátech a zároveň se vzdělávat v anglickém jazyce. Díky zápůjčce uměleckých děl z Artotéky Moravské galerie si mohou zájemci vytvořit vlastní galerii doma.

Celá zpráva...
Výstavy

Céčka, Igráčci, Merkur a zvířátka z Fatry. Na Špilberku začínají Retrohrátky

Legendární designové hračky a společenské hry československé výroby z dob před rokem 1989 představí putovní výstava „Retrohrátky“, kterou hostí Muzeum města Brna na hradě Špilberku. Většina dospělých návštěvníků hračky a hry bezpečně pozná z vlastního dětství: jsou mezi nimi slavná céčka, stavebnice Merkur, nejrůznější Igráčci, ale také roztomilá nafukovací zvířátka z Fatry. Výstava „Retrohrátky“ je na Špilberku k vidění od 8. října až do konce roku 2020.

Celá zpráva...
Výstavy

Intimní deník Fotofatal Nadie Rovderové v pražském DOXu

Po jedenácti letech od své poslední rozsáhlé výstavy představuje fotografka Nadia Rovderová v Centru současného umění DOX více než 120 děl. Svými expresivními barevnými fotografiemi, jež z odstupu připomínají akvarely či olejomalby, povyšuje zdánlivě všední situace na výjimečné, takřka osudové události. Expozice je rozčleněna do tří částí, které evokují základní složky psýché podle psychoanalytika C. G. Junga. Výstava Fotofatal 1999–2020 je veřejnosti otevřena do 9. listopadu 2020.

Celá zpráva...
Výstavy

Ze zářijové výstavy fotografií Martina Raka vyroste les – patronem je Tomáš Klus

Podpořte s Hnutím Duha a patronem Tomášem Klusem přírodní krásy naší země. Ve čtvrtek 17. září od 18 hodin proběhne v pražském Vnitroblocku vernisáž výstavy a benefiční aukce 14 velkoformátových fotografií předního českého krajinářského fotografa Martina Raka. Patronem výstavy se stal písničkář Tomáš Klus, který s Hnutím Duha a jeho výzvou Zachraňme lesy spolupracoval již v minulosti a na akci se tentokráte objeví v trochu netradiční roli. Výtěžek z aukce poputuje na obnovu českých lesů po kůrovcové kalamitě. Výstavu, která se měla původně uskutečnit již letos v březnu, bude možné navštívit do 26. září.

Celá zpráva...