Výstavy

Výstavy

Moravská galerie otevře 12. května, předvede Hlavu Medusy, Grand designéry i nové Rafany

Ve středu 12. května otevírá Moravská galerie své stálé expozice (nově s Hlavou Medusy) a aktuální výstavu Rajlich 100. Rafani představí nový díl S21E03 svého výstavního seriálu na vernisáži 20. května. Jurkovičova vila bude veřejnosti zpřístupněna 27. května zahájením výstavy Grand designérů Cen Czech Grand Design 2020 Eduarda Herrmanna a Matěje Coufala s názvem Design In You.

Celá zpráva...
Výstavy

Liběna Rochová věnovala Moravské galerii ojedinělý dar

Ucelený průřez kolekcemi od 90. let do současnosti čítající desítky oděvů, bot, paruk, šperků či doplňků – takto nezvykle rozsáhlou sbírku se rozhodla Moravské galerii v Brně věnovat Liběna Rochová. A to nejen díky tomu, že je Brno jejím rodištěm, a má na něj i další osobní vazby, ale také kvůli podpoře nové vize ředitele Jana Presse spojené s Uměleckoprůmyslovým muzeem jakožto centrem designu a módy.

Celá zpráva...
Výstavy

Zeleň, cyklostezky i nová výstavba. Výstava o návrhu nového územního plánu je online

Jak nový územní plán pomůže rozvoji Brna? Jak klíčový dokument řeší zeleň, vnitrobloky, cyklostezky, novou zástavbu nebo výšku budov? A jak ho vidí politik, developer, ředitel ekologické nadace nebo městský architekt? Nejen tato témata shrnuje aktuální výstava s názvem 381 346 územních plánovačů, kterou připravila Kancelář architekta města Brna (KAM). Teď ji můžete navštívit online na webu brněnského Urban centra urbancentrum.brno.cz.

Celá zpráva...
Výstavy

Karátový zlatý nákrčník z doby římské, výbava zlatého krále či filigránové výrobky velkomoravských šperkařů. Symboly moci a bohatství budou k vidění na Špilberku.

Letošní první výstava na hradě Špilberku patří elitám od pravěku do novověku. Vybraným jedincům, kteří stáli na vrcholu společenské pyramidy a měli a dodnes mají mimořádný vliv na chod celého společenství. Jejich role se projevila nejvíce v krizových okamžicích, v dobách válek, přírodních katastrof, epidemií. O to více je výstava SYMBOLY VLÁDCŮ aktuální právě dnes, kdy celý svět čelí mimořádné situaci v souvislosti s koronavirovou pandemií. V gotickém sále hradu Špilberk bude otevřena do 31. srpna 2021.

Celá zpráva...
Výstavy

Nový projekt zabezpečení sbírek Národního muzea v přírodě

Národní muzeum v přírodě intenzivně usiluje o získání dotace z Norských grantů, tentokrát na modernizaci a rozšíření bezpečnostních a protipožárních systémů na ochranu muzejních sbírek. V pátek 5. 2. 2021 byla ve Valašském muzeu v přírodě podepsána smlouva se zástupci norského partnera a předsedkyní Českého výboru ICOM Ginou Renotière.

Celá zpráva...
Výstavy

V roce 2020 se Moravská galerie zaměřila na podporu současného designu

Moravská galerie věnovala rok 2020 přípravě nových stálých expozic a rekonstrukci Uměleckoprůmyslového muzea. Zahájené výstavy Rajlich 100 a Rafani byly digitálně zprostředkovány, společně s prezentací sbírek galerie. Moravská galerie se také intenzivně věnovala přímé finanční podpoře umělců a nakoupila prostřednictvím otevřené výzvy díla současných designérů za 2,5 milionu korun. Následky krizového stavu očekává galerie ještě v několika dalších letech.

Celá zpráva...
Výstavy

Nakreslil Vinnetoua i hochy z foglarovek. Ilustrace Gustava Kruma si lidé prohlédnou na Špilberku

Letošní vánoční výstava na hradě Špilberku je plná rytířů, dobrodruhů, Indiánů i kovbojů. Těm všem vtiskl podobu výtvarník Gustav Krum (1924–2011), jehož působivé kresby návštěvníky doslova vtáhnou do dobrodružství. Krum se proslavil díky ilustracím známých mayovek a foglarovek, v 60. letech také stál u počátků českého komiksu. Dosud nejrozsáhlejší průřez jeho dílem je teď k vidění v Brně na Špilberku. Kvůli podzimní uzavírce hradu prodlužuje Muzeum města Brna výstavu „Gustav Krum: Ilustrace“ až do 28. února 2021.

Celá zpráva...
Výstavy

Moravská galerie otevře 9. prosince, nadále bude také online

Moravská galerie otevře 9. prosince stálé expozice, aktuální výstavy Rajlich 100 a Rafani a také Jurkovičovu vilu. Současně bude zahájena výstava Nejkrásnější česká kniha roku 2019 v prostorách knihovny Pražákova paláce. Galerie se nadále soustředí také na online prezentaci svých sbírek prostřednictvím videí a interaktivních vzdělávacích programů pro dospělé i děti. Diváci mohou absolvovat pravidelné online kurzy dějin umění či se dozvědět něco více o exponátech a zároveň se vzdělávat v anglickém jazyce. Díky zápůjčce uměleckých děl z Artotéky Moravské galerie si mohou zájemci vytvořit vlastní galerii doma.

Celá zpráva...