Výstavy

Výstavy

Světový unikát na Špilberku – nejstarší dochovaný reportážní snímek poprvé vystaven

10. června 2021 uplyne 180 let od pořízení fotografie – daguerrotypie Bedřicha Franze, jejíž originál vlastní ve svých sbírkách Muzeum města Brna. Na den přesně, kdy fotografie vznikla, bude k vidění v hranolové věži východního křídla hradu Špilberku, poté ji od 14. června nahradí novodobá daguerrotypie Zelného trhu, pořízená ze stejného místa jako v roce 1841.

Celá zpráva...
Výstavy

Herrmann & Coufal, absolutní vítězové cen Czech Grand Design 2020, představí návod na výrobu domácího designu

Jurkovičova vila na konci května ožije výstavou spojující hned dva odkazy. Jedním je zkratka DIY představující způsob tvorby “Do It Yourself” neboli “vyrob si sám”. DIY je ústředním motivem tvorby dvou talentovaných designérů Eduarda Herrmanna a Matěje Coufala, kteří v Jurkovičově vile představí své návrhy a vlastní výrobu objektů denní potřeby. Druhým odkazem je ne zcela náhodný výběr místa realizace výstavy, který poukazuje na Jurkovičovo dílo a podobné uvažování: porozumět podstatě tvaru věcí a funkcím jejich dekorů.

Celá zpráva...
Výstavy

Brno slaví 100. výročí narození Gustava Broma

Gustav Brom, Brňan, který dobyl svět, by 22. května oslavil 100. narozeniny. V rámci projektu Gustav Brom 100 se chystá několik akcí k uctění jeho památky. Autorem myšlenky je Vladimír Koudelka, některé akce chystá TIC BRNO i další brněnské instituce. Součástí bude také Den Gustava Broma, vernisáž výstavy fotografií i aplikace, která vás provede po místech spjatých s jeho životem.

Celá zpráva...
Výstavy

Moravská galerie otevře 12. května, předvede Hlavu Medusy, Grand designéry i nové Rafany

Ve středu 12. května otevírá Moravská galerie své stálé expozice (nově s Hlavou Medusy) a aktuální výstavu Rajlich 100. Rafani představí nový díl S21E03 svého výstavního seriálu na vernisáži 20. května. Jurkovičova vila bude veřejnosti zpřístupněna 27. května zahájením výstavy Grand designérů Cen Czech Grand Design 2020 Eduarda Herrmanna a Matěje Coufala s názvem Design In You.

Celá zpráva...
Výstavy

Liběna Rochová věnovala Moravské galerii ojedinělý dar

Ucelený průřez kolekcemi od 90. let do současnosti čítající desítky oděvů, bot, paruk, šperků či doplňků – takto nezvykle rozsáhlou sbírku se rozhodla Moravské galerii v Brně věnovat Liběna Rochová. A to nejen díky tomu, že je Brno jejím rodištěm, a má na něj i další osobní vazby, ale také kvůli podpoře nové vize ředitele Jana Presse spojené s Uměleckoprůmyslovým muzeem jakožto centrem designu a módy.

Celá zpráva...
Výstavy

Zeleň, cyklostezky i nová výstavba. Výstava o návrhu nového územního plánu je online

Jak nový územní plán pomůže rozvoji Brna? Jak klíčový dokument řeší zeleň, vnitrobloky, cyklostezky, novou zástavbu nebo výšku budov? A jak ho vidí politik, developer, ředitel ekologické nadace nebo městský architekt? Nejen tato témata shrnuje aktuální výstava s názvem 381 346 územních plánovačů, kterou připravila Kancelář architekta města Brna (KAM). Teď ji můžete navštívit online na webu brněnského Urban centra urbancentrum.brno.cz.

Celá zpráva...
Výstavy

Karátový zlatý nákrčník z doby římské, výbava zlatého krále či filigránové výrobky velkomoravských šperkařů. Symboly moci a bohatství budou k vidění na Špilberku.

Letošní první výstava na hradě Špilberku patří elitám od pravěku do novověku. Vybraným jedincům, kteří stáli na vrcholu společenské pyramidy a měli a dodnes mají mimořádný vliv na chod celého společenství. Jejich role se projevila nejvíce v krizových okamžicích, v dobách válek, přírodních katastrof, epidemií. O to více je výstava SYMBOLY VLÁDCŮ aktuální právě dnes, kdy celý svět čelí mimořádné situaci v souvislosti s koronavirovou pandemií. V gotickém sále hradu Špilberk bude otevřena do 31. srpna 2021.

Celá zpráva...
Výstavy

Nový projekt zabezpečení sbírek Národního muzea v přírodě

Národní muzeum v přírodě intenzivně usiluje o získání dotace z Norských grantů, tentokrát na modernizaci a rozšíření bezpečnostních a protipožárních systémů na ochranu muzejních sbírek. V pátek 5. 2. 2021 byla ve Valašském muzeu v přírodě podepsána smlouva se zástupci norského partnera a předsedkyní Českého výboru ICOM Ginou Renotière.

Celá zpráva...
Výstavy

V roce 2020 se Moravská galerie zaměřila na podporu současného designu

Moravská galerie věnovala rok 2020 přípravě nových stálých expozic a rekonstrukci Uměleckoprůmyslového muzea. Zahájené výstavy Rajlich 100 a Rafani byly digitálně zprostředkovány, společně s prezentací sbírek galerie. Moravská galerie se také intenzivně věnovala přímé finanční podpoře umělců a nakoupila prostřednictvím otevřené výzvy díla současných designérů za 2,5 milionu korun. Následky krizového stavu očekává galerie ještě v několika dalších letech.

Celá zpráva...