Lužánecké skleníky se slavnostně otevřou veřejnosti

Zveřejněno
Návštěvníci si v dílně vyrobí květináč a ve skleníku si do něj zasadí semínka nebo rovnou květinu. Nové polytechnické a přírodovědné dílny neboli LUSK budou už brzy těšit děti v kroužcích a dospělé o víkendových kurzech. Jedinečnou příležitost nahlédnout do moderních prostor v přilehlé zahradě u největšího lužáneckého pracoviště Lidická v Brně a vyzkoušet si třeba gravírování bude mít každý, kdo dorazí v úterý 21. září  od 15.30 na komentovanou prohlídku a workshopy. 

Původní skleníky v Lužánkách těšily děti i dospělé zhruba sedmdesát let. S rekonstrukcí se začalo v únoru 2019. O rok později na podzim se měly prostory zpřístupnit veřejnosti, ale kvůli přísným opatřením proti šíření pandemie se otevírají až nyní. Při stavbě se dbalo na zachování původního půdorysu, protože je Lužánecký park památkově chráněný. Hlavním cílem bylo propojit polytechnické a přírodovědné učebny, tedy péči o květiny a zvířata s řemeslnými dovednostmi, aby se nejen děti naučily myslet projektově a mohly si vše vyzkoušet na jednom místě.

     „Dříve dva oddělené a samostatné skleníky jsou nyní spojeny do jednoho prostoru, byť je vnitřně oddělen. Novinkou jsou také technologie, které podporují udržitelnost a ekologii, například částečně zelená střecha, ohřev vody pomocí sluneční energie nebo sběr dešťové vody k zalévání a splachování,“ popsala vedoucí projektu a pedagožka z lužáneckého pracoviště Lidická Kateřina Děkaníková.

     Zatímco příprava polytechnických dílen je takřka u konce, přírodovědné učebny se ještě rekonstruují. I tak plánují lektoři nabídnout v novém školním roce spoustu aktivit, například kroužky z přírodovědných oblastí (chovatelské, pěstitelské) a z polytechniky a techniky (řemeslné kroužky, kroužky 3D tisku, gravírování a další). Dále budou v nabídce víkendové kurzy a v plánu jsou i otevřené dílny, kde budou moci návštěvníci v předem domluvených časech realizovat svoje řemeslné drobné projekty.

     „V úterý 21. září zveme zájemce na komentovanou prohlídku s paní architektkou a workshopy, kde si vyzkouší například gravírování, pájení, uvidí laserovou řezačku a 3D tiskárny v akci. Ukážeme naše zvířata, květiny a dozvíte se něco zajímavého o jejich pěstování a chovu,” doplnila Děkaníková.

Další info

Akce se zúčastní také představitelé organizací, které se na projektu podílely, a to město Brno jako hlavní investor, Jihomoravský kraj, hlavní projektantka a zástupce stavební firmy UNISTAV.

Kontakt

Kateřina Děkaníková
+420 602 883 121
katka@luzanky.cz

Ke stažení:

podobné zprávy

Charitativní Kočičí týden v Café In The Ghetto propojí pomoc pro kočičí útulky s gastronomií, uměním a místní komunitou.

V říjnu se to hemží významnými zvířecími svátky. Na začátku měsíce se slavil Světový den hospodářských zvířat (2. 10.) a Mezinárodní den zvířat (4. 10.), v jeho závěru slavíme Mezinárodní den domácích mazlíčků (25. 10.) a celý říjen je Mezinárodním měsícem černé kočky. Proto spojily své síly společnost Tripitaka, kavárna Café In The Ghetto, Charitativní kočičí spolek Kryšpín a Kateřina Dubovcová a společně zvou na Kočičí týden v Café In The Ghetto s výstavou, speciálním menu, dobročičinným čajem a dalšími kratochvílemi.

DANCE BRNO 2021

Letošní ročník festivalu Dance Brno, který od roku 2019 pořádáme jako bienále, se od předchozích programově zásadně liší. Rozhodli jsme se totiž pro variantu, která se zdá být v této produkčně nelehké době modelově nejjednodušší, zároveň je ale výjimečná. Festival bude ryze český!

Rubriky
Štítky
INZERCE / PODPORA