Lužánky se ponoří do světa čaje a keramiky

Zveřejněno

Čaj není pouze nápojem k zahnání žízně, ale dle čínské a japonské tradice je to především součást životní filozofie a klíč k dobré fyzické i psychické pohodě. Pohled do tradičního čajového umění, východní kultury a kvalitní (nejen čajové) keramiky nabízí už pošestnácté Středisko volného času Lužánky ve spolupráci s brněnskou Chajovnou. Akce s názvem Dny čaje a keramiky se uskuteční o víkendu 11. a 12. června v lužáneckém pracovišti Lidická.

Návštěvníci dvoudenní akce Dny čaje a keramiky mohou v Lužánkách vyzkoušet několik dílen a workshopů jako kaligrafii, točení na hrnčířském kruhu, tvorbu kokedam nebo úpravu bonsají. Malí i velcí zájemci zhlédnou netradiční vystoupení Divadla Kjógen, bojového umění nebo orientálních tanců. Bude možné se zúčastnit čajového obřadu a ochutnávky kvalitních čajů z Japonska, Číny, Indie a jiných tradičních oblastí. Zážitkem bude také setkání se samotnými tvůrci nebo dokonce mistry.

„Kaligrafii povede zkušená lektorka Mayuko Hasebe. Origami v kurzu představí studentka Zita Bienertová, šikovná slečna s poruchou autistického spektra, která se učí japonštinu, a miluje vše, co se týká Japonska. Účastníci si budou moct naglazovat a nechat vypálit misku starou japonskou technikou raku a také vyzkoušet zajímavou techniku dekorace koňskými žíněmi, zvanou horse raku. Misky si týž den odnesou. Těšit se můžete na ukázky ikebany, což je japonské umění aranžování květin. Nebude chybět výstava bonsají a poradna pro pěstitele zkušeného mistra Petra Hrona,“ popsala program organizátorka akce a lužánecká lektorka Ilona Kulíková.

Součástí bude prodejní výstava čajového nádobí, keramiky a porcelánu. Budou vystaveny ukázky keramiky pálené v peci na dřevo a plynem, kdy při teplotě vyšší než 1 300 °C vznikají zajímavé glazury. Program bude obohacen o živou a reprodukovanou hudbu. O občerstvení se postará lužánecká kavárna L Caffé. Největší lužánecké pracoviště Lidická provoní čajová kultura v sobotu 11. června od 11 do 20 hodin, v neděli od 11 do 18 hodin. Vstupné bude oba dny 150 korun.

Kontakt

Ilona Kulíková
+420 549 524 111
kulikova@luzanky.cz

Ke stažení:

podobné zprávy

Brněnská podcastová platforma pro nezávislou hudbu rozšíří působnost celoevropsky

Rádio Ponava, které v srpnu oslaví první rok své existence, čeká rozšíření působnosti a další profesionalizace. Nový program a nová tvář a struktura tohoto “rádia” bude v rámci projektu “UFMC” vznikat ve spolupráci brněnské kavárny Ponava s hudební fakultou konzervatoře v Haagu, slovenským vydavatelstvím Hevhetia a polským festivalem Voicingers.

A je to tady! Hudební trailer ze života Marie Antoinetty ve vašem obýváku ke shlédnutí už teď.

Hudební trailer o Marii Antoinettě nahlíží do druhé poloviny 18. století. Zde tamějším dvorem přezdívaná „Madame Deficit“ ochutnává život ve všech jeho podobách. Dorty, odpolední čajové dýchánky v přírodě i vůně zakázaného milostné vzplanutí. Natáčení probíhalo v komplexu zámku Úsobí. Co všechno hudební trailer odkrývá a kde se dá už nyní zkouknout?

Zkraťte si čekání na Ježíška v Lužánkách

Kde si vykoledujete mikulášskou nadílku? Vyrobíte ozdoby, věnce a dárky? Kde zažijete vánoční atmosféru, zvyky, zpívání a vystoupení? Lužánecká pracoviště na několika místech v Brně nabízí program pro rodiny s dětmi od první adventní neděle až do příchodu Ježíška. Letos si užijete dokonce Medové Vánoce a celý prosinec i o vánočních svátcích si můžete zabruslit na Kluzišti Lesná!

Rubriky
Štítky
INZERCE / PODPORA