Z přehledu úmrtí osob s onemocněním covid-19 podle KHS dle věkových skupin a pohlaví, který je zveřejňován s týdenní aktualizací na stránkách Ministerstva zdravotnictví, jasně vyplývá, že nejvíce ohroženou věkovou skupinou jsou lidé ve věku 65 let a více. Od počátku pandemie covid-19 ke dni 11. 10. 2020 zemřelo v této věkové skupině celkem 949 osob. Naopak počet zemřelých za stejné období (cca 7 měsíců) ve věku do 64 let činil „jen“ 82 osob – to znamená, že v průměru zemřely 3 osoby za týden.
Z pohledu týdenního přírůstku za období od 4. do 11. října 2020 se počet zemřelých zvýšil ve věkové skupině 25–34 let o 1 osobu, ve věkové skupině 35–44 let o 2 osoby, ve věkové skupině 45–54 let o 3 osoby, ve věkové skupině 55–64 let o 12 osob. Celkově ale za toto období vzrostl počet úmrtí o 272 osob z 759 na 1 031 lidí. V porovnání s předchozím období jde o nepopiratelný až alarmující nárůst, k němuž ale došlo především u populace starší 65 let. „Nerad bych současnou situaci kolem druhé vlny pandemie covid-19 jakkoliv zlehčoval, ale z uvedených statistických ukazatelů jasně vyplývá, že nejpostiženější skupinou osob jsou starší lidé ve věku nad 65 let. Myslím si tak, že současná vládní nařízení, která omezují všechny věkové skupiny naší republiky, jsou nekoncepční a nepatřičná. Nemyslíte si, že by bylo mnohem lepší neomezovat mladší generace a raději co nejvíce ochránit starší generace?“ okomentoval situaci Radek Holík, předseda spolku KULT, z. s. a iniciátor výzvy (za)chraňme naši kulturu.
Dle Českého statistického úřadu dosáhl počet zemřelých v loňském roce 112,4 tisíce. Na běžnou chřipku zemře v ČR průměrně přibližně 1 500 osob. Ke dni 11. 10. 2020 bylo 1 031 případů úmrtí v souvislosti s onemocněním covid-19, což je méně než jedno procento úmrtí k celkové počtu zemřelých v roce 2019. „Rád bych porozuměl tomu, co se v naší zemi děje. Nebagatelizuji současné dění, jen nemohu pochopit, proč se zavírají školy, divadla, kina, muzea, restaurace atd. a proč je omezován pohyb osob a jejich sdružování. Ve světle uvedených čísel současná opatření pozbývají smysl. Proč stát raději neochrání starší populaci ve věku nad 65 let a neomezí jejich pohyb, aniž by omezoval ostatní? Nemuselo by tím tolik trpět národní hospodářství a některé obory by nebyly existenčně ohroženy. Naopak by docházelo k přirozenému promořování obyvatelstva a k posilování jeho imunity. Mám dojem, jako by docházelo k přesunu pozornosti od jiných problémů,“ doplnil Radek Holík, šéfredaktor magazínu KULT!.
Budeme bedlivě sledovat vývoj úmrtnosti v souvislosti s onemocněním covid-19 a přinášet aktuální statistický rozbor těchto čísel.